materac

Mało kto zdaje sobie do końca z tego sprawę, jak ogromny wpływ na jakość snu, ale też ogólne zdrowie ma to, na jakim rodzaju materaca się śpi. Warto więc przed podjęciem decyzji o wyborze konkretnego modelu materaca zaczerpnąć nieco informacji o przynajmniej dwóch najpopularniejszych w Polsce wersjach, czyli materacu piankowym i sprężynowym.

Charakterystyka materaca sprężynowego

Materaca sprężynowy, czy też inaczej mówiąc bonelowy, to materac, który swoją konstrukcję opiera na wykorzystaniu sprężyn o kształcie klepsydry. U dołu i góry szerokie, natomiast wąskie w środku, połączone drutem.

Taka konstrukcja gwarantuje, że materac charakteryzuje się elastycznością powierzchniową, tzn. że ciężar ciała osoby leżącej na nim rozkłada się na całą powierzchnię materaca. Efektem tego jest stosunkowo niski poziom dopasowywania się do ciała.

Jaki są zalety takiego materaca? Z pewnością bardzo duża żywotność i niezwykle wysoka wytrzymałość. Są to materace uniwersale i całkiem nieźle wentylowane. Dodatkowo są stosunkowo niedrogie.

Charakterystyka materaca piankowego

Materac tego typu skonstruowany jest z jednej lub kilku warstw pianki, dzięki czemu zapewnia on bardzo równomierny rozkład ciężaru ciała. Powoduje to, że materac piankowy nie nadwyręża pleców. Dodatkowo materac tego typu doskonale izoluje ciężar osoby śpiącej obok, nie przejmuje zapachu, nie jest podatny na wilgoć i jest antyalergiczny. Niestety jego dużą wadą jest wysoka cena.

Materac piankowy czy sprężynowy?

Materac piankowy czy sprężynowy? Jak to zwykle bywa w przypadku wyboru ważnych dla zdrowia i komfortu życia rzeczy, wybór rozbija się o finanse.

Materac piankowy jest bardziej elastycznym, lepiej dopasowuje się do ciała, lepiej izoluje obecność drugiej śpiącej osoby, a także jest lżejszy, wygodniejszy i po prostu lepszy. Posiada też znacznie dłuższa żywotność, bo liczoną aż do 20 lat, podczas gdy zwykły materac sprężynowy maksymalnie do 10. Niestety jest też znacznie droższy.

Jeśli tylko domowy budżet na to pozwala, zdecydowanie lepiej zdecydować się na wersję piankową.

Dodaj komentarz