rolety

Pompy ciepła uznawane są za urządzenia grzewcze o wysokiej niezawodności działania i wyjątkowo niskiej awaryjności. W ich pracy wystąpić jednak może kilka problemów, o których warto byłoby wiedzieć już na etapie wyboru konkretnego urządzenia. O jakich problemach mowa? Przedstawiamy je poniżej.

Błędne wyliczenia

OZC, czyli ogólne zapotrzebowanie na ciepło w budynku, to skrót i pojęcie często omawiane w pracy pomp ciepła. Błędne wyliczenia w zakresie tego zapotrzebowania, powstałe na skutek niewiedzy czy pomyłki projektanta, skutkować mogą niewłaściwym doborem popy ciepła. Tu mowa o jej niedowymiarowaniu lub przewymiarowaniu. Skutki pierwszej sytuacji przekładać się będą na wyższe opłaty za rachunki oraz konieczność wsparcia procesu grzewczego dodatkowym źródłem ciepła. Przewymiarowanie z kolei generować będzie niestabilną pracę pompy, a co się z tym wiąże – może okazać się, że dom nie zostanie odpowiednio dogrzany.

Dolne źródło źle dobrane

Pompy ciepła to tego rodzaju urządzenia, w których wszystkie ważne parametry powinny ze sobą idealnie współpracować. Mowa o samej pompie oraz dolnym, jak i górnym źródle ciepła. Jeśli dolne źródło będzie przewymiarowane, problem nie będzie ogromny – jedynie koszt poniesionej inwestycji będzie się dłużej zwracał. Większym problemem będzie niedowymiarowane dolne źródło. Szukając oszczędności w wykonaniu prawidłowych odwiertów można spowodować, że dolne źródło będzie zbyt małe, a przez to – czynnik krążący w obiegu sprężarki nie będzie mógł w całości odparować. To doprowadzić może nawet do zalania, a przez i to i uszkodzenia sprężarki.

Górne źródło równie ważne

Nieodpowiednio zaprojektowany odbiornik ciepła od pompy ma również nieliche znaczenie dla prawidłowego działania całego urządzenia grzewczego. Najczęściej występujące błędy dotyczą kwestii doboru zasobnika – idealny zasobnik do pompy ciepła ma być dedykowany konkretnemu jej rodzajowi. W innym przypadku dojść może do sytuacji, gdy zasobniki ciepła nie są w stanie zapewnić wystarczającej mocy do sukcesywnego ogrzania pomieszczeń mieszkalnych.

Gdzie upatrywać więc sukcesu? Z pewnością we współpracy z doświadczonymi producentami i monterami pomp ciepła. Warto więc szukać dokładnie!

Dodaj komentarz