bruk

Ścieżki ogrodowe mogą składać się z różnych materiałów budowlanych. Należy zdawać sobie sprawę, że obecnie największą popularnością cieszy się kostka brukowa. Ważne jest to, aby została ona poprawnie zamontowana. Prawidłowy montaż kostki brukowej składa się z:

  • prac ziemnych,
  • montażu krawężników,
  • wzmocnienia podłoża,
  • przygotowania warstwy podbudowy,
  • ułożenia kostki.

Prace ziemne

Głębokość prac ziemnych zależy od stopnia obciążenia ruchem. Prace wokół domu realizuje się ręcznie. Dno wykopu należy tak ukształtować, aby było zgodne z powierzchnią wraz ze spadkami, dzięki czemu będzie możliwe skuteczne odprowadzanie wody.

Montaż krawężników

Rodzaj zastosowanych krawężników przede wszystkim jest uzależniony od przeznaczenia wybrukowanej powierzchni. W przypadku ścieżki wystarczające są krawężniki chodnikowe czy palisada. W przypadku drogi samochodowej niezbędne są krawężniki drogowe. Należy je wykonać bardzo starannie, a powierzchnia powinna znajdować się powyżej otaczającego gruntu.

Wzmocnienie podłoża

Najpierw usuwa się humus, później rozdrabnia się grunt z wykorzystaniem glebogryzarki lub kultywatora. Następnie należy rozdrobniony grunt zwilżyć wodą, a na końcu zmieszać z cementem. Przed wiązaniem powinno się zagęścić powierzchnię zagęszczarką.

Przygotowanie warstwy podbudowy

Warstwa podbudowy składa się z wilgotnego piasku oraz cementu. Należy wymieszać składniki na głębokości około 15 cm oraz zagęścić i wyrównać powierzchnię. Ważne jest to, aby uwzględnić zmiany w poziomach, które zajdą po dokonaniu zagęszczenia podkładu.

Układanie kostki brukowej

Tak przygotowane podłoże pozwala na układanie kostki brukowej. Ważne jest to, aby jej elementy po ułożeniu przylegały do siebie w ścisły sposób. Godne polecenia jest jednoczesne korzystanie z 3 palet, dzięki czemu nie wystąpi zróżnicowanie kolorystyczne na dużych obszarach. Należy stąpać jedynie na ułożonej kostce, co zapobiegnie naruszeniu warstwy podbudowy. Przycięcie elementów skrajnych powinno się odbywać za pomocą specjalnej gilotyny lub szlifierki wyposażonej w diamentową tarczą przeznaczoną do betonu.

Po skończonym układaniu całość należy docisnąć do podłoża. Na końcu niezbędne jest przykrycie nawierzchni cienką warstwą piasku. Można też wykorzystać do powierzchni specjalny impregnat, który zredukuje dostęp kurzu, zmniejszy chłonność oraz sprawi, że kostka brukowa będzie miała uwydatniony kolor.

Dodaj komentarz