Samochód musi być w nienagannym stanie, aby mógł poruszać się po drogach. Każde auto musi zatem przechodzić okresowe przeglądy, które mogą wykryć ewentualne problemy. Przegląd mechaniczny lub okresowy polega na wymianie zużytych części eksploatacyjnych, lub płynów. W trakcie wizyty mechanik sprawdzi, czy samochód jest sprawny technicznie i czy jest gotowy do udziału w ruchu drogowym. Klienci mają do wyboru autoryzowane serwisy oraz małe niezależne warsztaty. Przed dokonaniem wyboru warsztatu warto przemyśleć za i przeciw.
Gdzie można zrobić przegląd samochodu?
Przepisy dyrektywy unijnej GVO z 2002 r. dopuszczają dokonanie przeglądu w wielu warsztatach w Polsce. Właściciel samochodu będzie miał do wyboru autoryzowane stacje, serwisy sieciowe oraz małe warsztaty. W przypadku samochodów objętych gwarancją również można zdecydować się na przegląd lub naprawę poza ASO. Należy jednak pamiętać o spełnieniu odpowiednich procedur producenta. Wszelkie dokonane czynności powinny być dobrze udokumentowane, aby producent samochodu nie miał wątpliwości co do ich jakości. W książce serwisowej powinny znaleźć się zatem wszelkie naprawy oraz faktury. Przydatne będą również wydruki z komputera diagnostycznego. Unijne normy nie nakazują stosowania oryginalnych części zamiennych. Można zatem wykorzystać zamienniki, które charakteryzuje porównywalna jakość.
Dlaczego wybrać ASO?
Będąc klientem ASO nawet po okresie gwarancji pewne naprawy mogą zostać wykonane taniej. Brak wpisów do książki serwisowej lub wpisy niezupełne będą nieprzychylnie oceniane przez producenta samochodu lub potencjalnych klientów. Fakt serwisowania samochodu w autoryzowanym punkcie może znacznie podnieść cenę używanego samochodu. Warsztaty zrzeszone w sieci, takie jak serwis Hyundai Warszawa oferują kompleksową obsługę. Przy okazji przeglądu właściciel samochodu będzie mógł wykonać naprawę, wymianę opon lub wyczyścić auto. Serwisy ASO mogą również oferować programy lojalnościowe. Ceny w różnych punktach ASO mogą różnić się od siebie. Właściciele samochodów na gwarancji będą bardziej skłonni wybrać ASO, które zapewni maksymalny profesjonalizm usług i zadba o komfort klienta.
Pamiętajmy, że małe warsztaty, które nie należą do ASO oznaczają często małą skalę działania. Wyposażenie mniejszych warsztatów może również oznaczać słabsze wyposażenie. Oznacza to, że niektórych napraw warsztat nie będzie mógł wykonać. Mechanicy bardzo rzadko biorą udział w szkoleniach, co znacznie osłabia ich stan wiedzy. Usługi w małych warsztatach wiążą się często z brakiem faktury lub rachunku za wykonane usługi.