laptop

Nie od dziś wiadomo, że video to najbardziej angażujące medium. Konsumpcja video w ostatnich 5 latach wzrosła o ponad 800%. Szczególnie ten trend jest zauważalny wśród najmłodszych użytkowników Internetu.

Wiele firm w pogoni za wiralowością i większym zaangażowaniem użytkowników zaczęło tworzyć materiały video. Jednymi z bardziej popularnych stały się tzw. explainery, które w prosty sposób wyjaśniają jak działają konkretne usługi czy produkty. Niewielu jednak wie, jak stworzyć dobry explainer.

Przepis na udany explainer video

 

  • Kluczowe 8 sekund

Masz tylko 8 sekund, żeby przykuć uwagę użytkownika. Nie zmarnuj tego czasu. Potem już tylko tracisz szansę na jego uwagę. Użyj elementu zaskoczenia, zaciekaw. Zacznij nieszablonowo.

 

  • Wykorzystaj zarówno zmysł wzroku, jak i słuchu

Pamiętaj, że video dociera zarówno do zmysłu wzroku, jak i słuchu. Nie skupiaj się jedynie na warstwie estetycznej, pomyśl o treści przekazu. Tworząc wysokiej jakości przekaz wizualny, jak i wokalny masz szansę dotrzeć do większej ilości użytkowników. Nie zapomnij również przetłumaczyć video, szczególnie na język angielski. Dodaj napisy, przyda Ci się to zwłaszcza na Facebooku.

 

  • Nie marnuj czasu, kompresuj informacje

Film trwa zwykle od 60 do 120 sekund. Zastanów się co chcesz przekazać, co jest celem, co jest najbardziej istotne.

 

  • Stwórz storyboard

Masz scenariusz w głowie, ale to nie wystarczy do stworzenia animacji. Rozpisz ją na sceny, wtedy łatwiej Ci będzie zidentyfikować miejsca, w których przekaz jest niepełny czy niezrozumiały.

Explainer video bez scenariusza nie istnieje

Scenariusz materiału video to podstawa wszystkich działań, warto przygotować go z dużą dbałością o szczegóły. Podstawowe elementy, jakie musi zawierać scenariusz:

  1. Opis produktu lub usługi
  2. Wprowadzenie do problemu jaki rozwiązuje
  3. Odpowiedź na problem własnym rozwiązaniem
  4. Zachęcenie do interakcji np. CTA
  5. Elementy humorystyczne

Typ explainera ma znaczenie

Wybór typu explainer to trudna decyzja, często zależna od budżetu jaki posiadamy. Formę należy wybrać na jak najwcześniejszym etapie. Trzeba pamiętać o tym, że każde rozwiązanie ma swoje ograniczenia, które należy uwzględnić przy projektowaniu scenariusza.

1. Whiteboard – zwane również doodle video – to coraz popularniejsza animacja na białej tablicy, odbiorca często widzi również rękę rysującego, co jeszcze bardziej przykuwa uwagę.

Poniżej przykład:

2. Animacja 2D i 3D – bardziej elastyczna forma niż whiteboard, bardziej dynamiczna. Tego typu explainer jest bardzo często wykorzystywany przez startupy.

Poniżej przykład:

3. Explainer tekstowy – gdy mamy do przekazania duże ilości danych, taki rodzaj explainera okazuje się niezastąpiony. Projekt wymagający również dużo mniejszych nakładów pracy animatora.

Przykład:

4. Klasyczyny video explainer – nagrany materiał video. Zwykle występuje w nim bohater, który prowadzi przez całą historię. Najbardziej znany to Dollar Shave Club.
Patrz poniżej:

[https://www.wordstream.com/blog/ws/2014/03/13/explainer-videos]

W tworzeniu video explainerów tak naprawdę nie ma ograniczeń. Im ciekawsza i zaskakująca konwencja, tym większe szanse, że przykuje uwagę odbiorców. W związku z tym, że explainery stały się coraz bardziej popularne i ich jakość stoi na bardzo wysokim poziomie. Lepiej zatem zlecić pracę profesjonalistom, którzy mają doświadczenie w tej dziedzinie.

Artykuł przygotowany przy współpracy z Dardanele – Studio Animacji.

Dodaj komentarz