rękawice

Podejmowane przez pracowników działania często wiążą się z narażeniem dłoni na kontakt z niebezpiecznymi substancjami, na urazy mechaniczne, czy termiczne. Pracodawca ma obowiązek zadbać o zdrowie pracowników, zapewniając ochronę dłoni, w sposób adekwatny do występującego zagrożenia.

Rękawice ochronne stanowią niezbędny element odzieży pracowniczej, zapewniającej bezpieczne wykonywanie służbowych obowiązków. Do ich produkcji wykorzystywane są nowoczesne i sprawdzone materiały – naturalna skóra, drelich, bawełna, poliester, nylon, tworzywa nitrylowe, nylonowe, neopren, lateks, guma, itp. Rękawice ochronne muszą spełniać obowiązujące normy bezpieczeństwa.

Rękawice z materiałów naturalnych

Najpopularniejszymi rękawicami ochronnymi są rękawice drelichowe. Lniana i półlniana tkanina, z której wykonuje się drelich, charakteryzuje się mocnym skośnym splotem. Rękawice doskonale nadają się do wykonywania czynności porządkowych, budowlanych i gospodarczych. Ale nie powinny być stosowane do pracy w środowisku mokrym, w czasie niskich temperatur. Wyposażenie rękawic drelichowych w punkty PCV zapewnia antypoślizgowość i  pewny chwyt. Wewnętrzne gumki zabezpieczają przed zsunięciem się rękawic z dłoni, a przeciwpotna wkładka – komfortowe użytkowanie. Dobre wyczucie przedmiotów i swobodę manualną zapewnia doszyty kciuk. Mocne szwy, wykonane przy udziale odpornych na przerwanie nici, stanowi gwarancję długotrwałego użytkowania.

Szerokie zastosowanie mają rękawice dziane bawełniane. Bawełna charakteryzuje się miękkością i odpornością na rozciąganie. Jest higroskopijna i antyalergiczna. Bawełniane rękawiczki, o odpowiedniej grubości, sprawdzą się zarówno przy wykonywaniu prac precyzyjnych, na przykład jubilerskich i numizmatycznych, jak i w zakładach kosmetycznych, spożywczych, przemysłowych, itp. Dodatek poliestru stanowi wzmocnienie rękawic przeznaczonych do działań roboczych, typu pakowanie lub sortowanie. Takie rękawice dobrze zabezpieczają dłonie przed otarciami naskórka i skaleczeniami. Są ochroną przed zabrudzeniem, jednocześnie stanowiąc zabezpieczenie przed uszkodzeniem produktów.

Rękawice skórzane wykorzystywane są przez kierowców, mechaników, przy wykonywaniu wielu prac, a także z przyczyn hobbystycznych. Produkowane są w wersji bez ocieplenia i z ociepleniem, z różnego rodzaju skór. Skórzane modele, z doszywanym kciukiem, stanowią dobrą ochronę dłoni i pozwalają na dokładne wykonywanie wszystkich czynności. Są elegancko wykończone, co podnosi rangę wykonywanego zawodu.  Model skórzanych rękawic roboczych, z elastycznym ściągaczem przeciw zsuwaniu się z dłoni, zaopatrzony został w napulśnik, chroniący wewnętrzną część nadgarstka. Równie korzystnymi właściwościami odznaczają się rękawice robocze o całodłonicowym kształcie i wzmocnione dwoinowym grzbietem. Są stabilne, posiadają pewny chwyt, a  marszczenia nadgarstkowej części uniemożliwiają ich zsuwanie się z dłoni.

Rękawice specjalistyczne

Zapewnienie efektywnej ochrony dłoni wymaga zastosowania specjalistycznych wyrobów. Do tego rodzaju produktów należą rękawice medyczne, oferowane  z materiałów lateksowych, nitrylu, polietylenu oraz winylu. Dostępne rękawice jałowe i niejałowe, stanowią zabezpieczenie przed czynnikami chorobotwórczymi, zapewniając wykonywanie wszystkich czynności w sposób bezpieczny dla pracownika i pacjenta. Rękawice  medyczne wykorzystywane są w służbie zdrowia, gabinetach kosmetycznych, weterynaryjnych, czy w kontaktach z produktami spożywczymi. Produkcja sterylnych chirurgicznych rękawic przebiega w restrykcyjnych warunkach, spełniających najwyższe wymogi bezpieczeństwa.

Z kolei rękawice spawalnicze produkowane są z różnych rodzajów skór naturalnych dwoinowych. Wytrzymałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne, zabezpieczają dłonie spawaczy przed wysokimi temperaturami oraz odpryskami gorących metali. Odpowiednio wyprawiona skóra jest miękka, co umożliwia bezproblemowe wykonywanie wszystkich ruchów.

Do  innych rodzajów rękawic specjalistycznych należą rękawice robocze antywibracyjne oraz przeciprzecięciowe, chroniące dłonie przed przecięciem oraz drganiami mechanicznymi.

Źródło: Glovex – Odzież robocza

Dodaj komentarz