Rekuperacja – to fachowa nazwa prostego procesu odzyskiwania ciepła. Racjonalne wykorzystanie energii ma ogromne znaczenie, szczególnie dzisiaj, kiedy ceny jej nośników są coraz wyższe, bo nie dość,że z powodu wyczerpania lub wyczerpywania łatwo dostępnych. tanich złóż rosną ceny wydobycia ropy, gazu i węgla, to jeszcze opodatkowanie wszystkich dostępnych na naszym rynku paliw jest nieprzytomnie wysokie, a pomysł płacenia za samo ich spalanie (haracz za emisję CO2) stanowi wisienkę na torciku sprzedawanym nam przez przeregulowaną oficjalną ekonomię. Rekuperacja pozwala wykorzystać dosłownie ‚w ostatniej chwili’ część bezpowrotnie traconej energii (ogrzewanie samochodowe). Czasami niewiela da się zrobić. Tradycyjna wentylacja grawitacyjna w domach mieszkalnych, kiedy nie ma żadnej aktywnej kontroli nad wymianą powietrza z otoczeniem, pozostawia do dyspozycji tylko półśrodki, takie jak umieszczenie kominka w środku domu, by maksymalnie wydłużyć komin i wykorzystać ciepło spalin, nie tylko płomienia. Wszędzie tam, gdzie stosowana jest wentylacja mechaniczna, czyli praktycznie we wszystkich obiektach przemysłowych, gospodarczych, użyteczności publicznej i coraz częściej mieszkaniowych możliwe, czy wręcz oczywiste i elementarne jest stosowanie rekuperacji.
Montaż rekuperacji
Zainstalowanie dowolnego rekuperatora nie jest żadną skomplikowaną i trudną operacją. To po prostu konieczny, wynikający z elementarnej ekonomii i inżynierii budowlanej, niezbędny element składowy każdego systemu wentylacyjnego i klimatyzacyjnego. W obiegu klimatyzacyjnym rekuperacja jest od samego początku działania (początek XX wieku) jej podstawowym mechanizmem, wykorzystywanym do zwiększenia wydajności procesu, tyle że ‚w drugą stronę’. Odzyskuje się ‚zimno’, a nie ciepło. Bez tego klima byłaby bardzo droga w eksploatacji (obniżanie temperatury jest dużo trudniejsze, niż jej podwyższanie). Sam montaż rekuperacji jest bardzo prosty i wręcz niezauważalny. Po prostu montując system wentylacyjny, czy klimatyzacyjny, dołącza się do niego rekuperator, albo kilka takich urządzeń, jako elementy składowe. Prosta rutyna montażowa.
Rekuperator
Samo urządzenie jest bardzo proste. To zwykły wymiennik ciepła, działający na prostej zasadzie. Odzyskanie ciepła (zimna) nastepuje poprzez kontakt mas powietrza o różnych temperaturach w systemie rur/wężownic. Strumienie powietrza o róznych temperaturach wymieniają za ich pośrednictwem ciepło do czasu, aż ich temperatura się praktycznie wyrówna. Sprawność takiej wymiany ciepła jest wysoka, a sama rekuperacja jest bardzo opłacalna ekonomicznie.