rekuperacja w domu

Rekuperacja to energooszczędna wentylacja wnętrz: przekazanie świeżego powietrza z zewnątrz oraz jednocześnie wyciągnięcie powietrza zabrudzonego oraz wykorzystanego, z dużą ilością dwutlenku węgla. Nawiewane powietrze jest przefiltrowane – pozbawione robaków, brudu oraz większych zabrudzeń. Równocześnie, w miesiącach, kiedy w domu załącza się układ grzewczy (w Polsce przeważnie od września do maja, więc poprzez 9 miesięcy w roku) zaciągane z zewnątrz zimniejsze powietrze jest podgrzewane od powietrza czerpanego z wnętrz.

Na czym polega rekuperacja

Wentylacja mechaniczna nawiewno-wywiewna z rekuperatorem, popularnie rekuperacja, wymusza mechanizm zmiany powietrza w pomieszczeniach. Mechanizm nawiewania z zewnątrz oraz wyciągania/wywiewania powietrza na zewnątrz domu jest jednocześnie, w sposób sprawdzany, otrzymując przy tymże dużą części energii termicznej. Cyrkulacją ciepła zajmuje się centrum układu rekuperacji – rekuperator. Dzięki specjalistycznej konstrukcji wymiennika wewnątrz narzędzia, powietrze wywiewane (nie mieszając się z powietrzem nadmuchiwanym) przekazuje poprzez przeszkody specjalistycznych płyt energię termiczną. Sercem pełnego mechanizmu jest rekuperator. Jest to innowacyjne narzędzie służące do kontroli wentylacji powietrza wewnątrz domu. To co wyróżnia tenże sprzęt od tradycyjnego wentylatora, to fakt że za pomocą rekuperatora użytkownik ma całkowitą władzę nad poziomem cyrkulacji świeżego powietrza wewnątrz domu.

Nawiewanie powietrza przy pomocy rekuperacji

Poprzez specjalistyczną kratkę umieszczoną w ścianie budynku (czerpnię) do centrali wentylacyjnej dochodzi powietrze z zewnątrz. Dzieje się to dzięki specjalistycznym wentylatorom umieszczonym w urządzeniu, jakie wymagają przepływ powietrza do środka domu bez względu na warunki będące na zewnątrz. Dzięki temu rekuperator funkcjonuje chociażby w trakcie ciepłych oraz parnych dni, gdy jest mała rozbieżność ciśnień pomiędzy powietrzem na zewnątrz natomiast powietrzem wewnątrz domu.

Zadania rekuperacji

Rekuperacja jest mechanizmem uwalniania energii termicznej oraz powtórnego jej zastosowania. Dokonuje się tego ze wszelkich typów spalin oraz gazów odpadkowych. Owego rodzaju wyjście wykorzystywane jest w ciągach wentylacyjnych oraz służy do ocieplania świeżego powietrza. Do zadań automatycznej wentylacji nawiewno-wywiewnej z rekuperatorem należy wykonywanie mechanizmu zmiany powietrza w miejscach i odzyskiwanie ciepła z powietrza wywiewanego. Oba mechanizmy są równocześnie, żeby bilansować ilość wywiewanego oraz nawiewanego powietrza. Rekuperator, będący podstawowym elementem instalacji, odpowiada za odzyskiwanie ciepła.

 Więcej informacji na temat rekuperacji znajdziesz na https://www.wojwent.com/rekuperacja/lodz/

Dodaj komentarz