Gdy w szczęce brakuje jednego lub kilku zębów wówczas nie pozostaje nic innego jak protezy zębowe. Obecnie mamy do wyboru protezy stałe lub ruchome. Wybór między tymi dwoma rodzajami sztucznego uzębienia uzależniony jest od tego, ilu zębów nam brakuje i jaką kwotę możemy przeznaczyć na uzupełnienie braków.
Uzupełnianiem pustych przestrzeni między zębami zajmuje się chirurgia stomatologiczna. Jej nowoczesne technologie sprawiają, że sztuczne zęby wyglądają identycznie jak prawdziwe. Brakujące zęby należy jak najszybciej uzupełnić, ponieważ przerwy między pozostałymi zębami pozostawione bez ingerencji mogą doprowadzić do ich przesuwania się a w konsekwencji do wad zgryzu. Pozostałe żeby obluzowują się przez to i mogą łatwiej wypadać.
Uzupełnienia protetyczne typu stałego
Wśród nich wyróżniamy korony zębowe, podobne do tradycyjnych plomb. Zastępują jedynie koronę zęba. Do uzupełnienie przedniej części zęba używa się tak zwanych licówek, które przykleja się z przodu zęba. Używane są zazwyczaj w celu poprawienia wyglądu uzębienia. Trzeci rodzaj to tak zwana oszlifowana korona, którą mocuje się na opiłowanym wcześniej zębie. W przypadku brak kilku zębów stosuje się tak zwany most protetyczny, który może uzupełniać całkowity brak jednego lub kilku zębów. Most taki opiera się na własnych zdrowych zębach.
Protezy ruchome
Wyróżniamy protezy ruchome częściowe lub całkowite. W przypadku braku jedynie kilku zębów można stworzyć protezę ruchomą częściową szkieletową lub nakładową. Ten pierwszy rodzaj opiera się na własnych zębach. Musza jednak być one zdrowe, aby mogły stanowić podstawę dla protezy i wziąć na siebie siłę żucia. Protezy te są bardzo trwałe i łatwe w utrzymaniu higieny. Innym rodzajem są protezy nakładowe. Opierają się one na korzeniach prawdziwych zębów. Stosowane zazwyczaj u osób, które posiadają małe ilości uzębienia w słabym stanie. Korzenie takich zębów są bardzo słabe więc instaluje się na nich tak zwane zatrzaski, które mają za zadanie utrzymanie korony. Osoby nie posiadające ani jednego swojego zęba mogą się zdecydować na protezę ruchomą całościową. Wykonywane są one z akrylu. Inaczej tak zwane sztuczne szczęki. Na początku bardzo ciężko się do nich przyzwyczaić. Ich codzienne noszenie powoduje odpowiednie układanie się na dziąsłach i dostosowywanie do szczęki. Zarówno protezy całkowite jak i ruchome wymagają odpowiedniej dbałości począwszy od higieny przez zmianę sposobu jedzenia. Właściciele nowych zębów muszą od początku uczyć się przeżuwania, mycia zębów i ich pielęgnacji.