Zapalenie jelita grubego to jeden z częstszych powodów bólu brzucha po lewej stronie. Tylko w naszym kraju na tę dolegliwość cierpi około 50 tysięcy osób z czego ponad 20% to dzieci i młodzież. Jakie są przyczyny tej choroby i czy można ją wyleczyć?
Jak rozpoznać?
Objawami zapalenia jelita grubego jest między innymi ból w lewym boku. Pacjenci charakteryzują ten ból jako „rozlany” i bardzo uciążliwy, do tego stopnia, że nierzadko nie można normalnie funkcjonować. Ponadto choroba ta powoduje biegunki, zatwardzenia, gorączkę, mdłości oraz brak apetytu i krew w kale. Co ważne, u wielu chorych ból ten potrafi się ujawniać raz w miesiącu, a niekiedy nawet rzadziej. Nierzadko jedynym sposobem na ujawnienie zapalenia jelita grubego jest przeprowadzenie kolonoskopii.
Przyczyny
Zapalenie jelita grubego spowodowane jest najczęściej bakteriami, drobnoustrojami, pasożytami żerującymi w przewodzie pokarmowym i toksynami. Nasza dieta nie powinna składać się wyłącznie z tłustych i ostrych potraw, ponieważ one też potrafią wywołać tę chorobę. Również przyjmowanie niektórych leków potrafi spowodować zapalenie jelita grubego. Według niektórych naukowców choroba ta może być dziedziczna lub wywołana czynnikami autoimmunologicznymi – między innymi jest to wytwarzanie cytokin przez układ immunologiczny, które przyczyniają się do powstawania stanu zapalnego w naszym organizmie.
Jak walczyć z zapaleniem jelita grubego?
Podstawowym działaniem, jakie powinniśmy przedsięwziąć jest radykalna zmiana diety. Pamiętać należy o pięciu posiłkach dziennie, które będą lekkostrawne i ograniczone w tłuszcze pochodzenia zwierzęcego. Warto ograniczyć jedzenie grzybów. Trzeba pamiętać również o prawidłowym utrzymaniu flory bakteryjnej jelit poprzez uzupełnianie jej bakteriami Lactobacillus i Bifidobacterium, które walczą z wirusami i drobnoustrojami. W przypadku zapalenia jelita grubego poleca się stałe przyjmowanie tak zwanych probiotyków. Łagodzą one objawy stanu zapalnego jelit, takie jak ból brzuch, biegunka, mdłości oraz gorączka. Co ważne, mogą one być stosowane przez dorosłych, młodzież oraz w mniejszych dawkach przez dzieci. Lekarze w przypadku wykrycia zapalenia jelita grubego zazwyczaj przepisują pacjentom również leki z grupy glikokortykosteroidów, aminosalicylanów oraz przeciwzapalne.