Kiedy decydujemy się na posiadanie bramy zautomatyzowanej to najczęściej korzystamy z usług profesjonalnej firmy. Wówczas mamy pewność, że wszystko jest zrobione jak należy. Natomiast możemy zdecydować się też na samodzielny montaż bramy.
Jak wygląda montaż bramy krok po kroku?
Niezależnie od tego, czy wybieramy nową bramę, czy chcemy unowocześnić starą, powinniśmy pamiętać o tym, że najważniejsze jest, aby zaopatrzyć się w nowoczesne napędy do bram, ponieważ to zapewni bezbłędną instalację i prawidłowe, bezawaryjne użytkowanie. Wybór automatycznego napędu zależy od tego, z jakiego materiału jest zbudowana brama, jaki jest jej rozmiar, a także jaki jest ciężar każdego ze skrzydeł bramy. Liczy się również to, w jaki sposób brama jest osadzona na słupkach. Przed zainstalowaniem automatu należy sprawdzić, czy konstrukcja bramy jest wytrzymała. Później, należy dobrać rodzaj siłowników, a także doprowadzić energię elektryczną do ich zasilania. Generalnie, im popularniejsze stają się napędy do bram tym więcej producentów oferuje zestawy do samodzielnego montażu. W takim zestawie znajdują się: siłowniki, centrala sterująca, fotokomórki, sygnalizatory świetlne oraz pilot. Oczywiście, otrzymujemy również instrukcję z oznaczeniami, jak sprawnie i bezpiecznie zamontować bramę. Po montażu należy tylko elektrykom zlecić podłączenie prądu do ogrodzenia. Miejsca wskazane na doprowadzenie prądu do słupków także będą zaznaczone na instrukcji.
Pierwszy krok w samodzielnym montowaniu bramy to nawiercenie otworów.
Należy je nawiercić w słupku i wbić w nie stalowe dyble. Jeśli słupki są metalowe to wsporniki można przykręcić lub przyspawać. Następny etap to przymocowanie wsporników. Należy założyć je kluczem i dokręcić śruby na każdym ze słupków. Wsporniki trzeba przymocować również do skrzydeł bramy. Odległość zostanie podana w instrukcji. Warto przymocować najpierw wspornik do ramienia siłownika i wysuwać go maksymalnie, zaznaczając na bramie, w jakim miejscu powinien zostać przykręcony. Trzecim etapem jest odbezpieczenie siłowników. Przy zamkniętych skrzydłach bramy należy sprawdzić, czy dobrze pasują do rozstawu wsporników. Później osadza się je na tak zwanym czopie, podejmując próbę otwarcia i zamknięcia bramy. Po tych działaniach przychodzi czas na zamontowanie kabla zasilającego. Powinien on jednak wcześniej zostać zamontowany w słupku przez doświadczonego elektryka. Dodatkowo, w pobliżu jednego ze wsporników należy zamontować programator, a więc centralę sterującą działaniem siłowników i pozostałych urządzeń, które będą współpracowały ze sobą. Później, po obu stronach podjazdu należy zainstalować słupki na jakich zostaną umieszczone fotokomórki. Słupki te powinno się przykręcić do niedużego, betonowego fundamentu o przekroju kwadratowym lub okrągłym. Jeżeli brama umieszczona jest blisko narożnika posesji to za podporę dla słupka z fotokomórką może służyć cokół ogrodzenia. Oczywiście, do fundamentów powinny być najpierw doprowadzone kable zasilania. Wystarczy przełożyć je od dołu przez słupki i połączyć z fotokomórkami. Po wykonaniu tych zadań pozostanie zamontować włącznik, na słupkach przy bramie. Uruchamiany jest on za pomocą kluczyka. Zdejmuje się jego obudowę, podłącza kabel zasilający i zakłada ponownie. Ostatnim zadaniem będzie połączenie przewodów z centralką. Można to uznać za zamontowanie systemu. Później pozostanie tylko zaprogramować napęd.
Uwagi końcowe związane z montowaniem napędu do bram
Jeżeli już zostaną przez nas zamontowane odpowiednie napędy do bram to musimy pamiętać o kwestiach praktycznych, związanych z użytkowaniem bramy. To bowiem od codziennego użytkowania będzie zależało, w jaki sposób brama działa.
Dlatego, teren w obrębie którego działa brama powinien być odpowiednio oczyszczony. To zapewni prawidłowe funkcjonowanie bramy. Nie można też zapominać o tym, by dbać o bramę zimą. Teren musi być odśnieżony. Skrzydła bramy powinny zawsze swobodnie się przesuwać. W lato, kiedy jest okres burzowy trzeba też pamiętać o odblokowaniu napędu, w sytuacji, kiedy zabraknie prądu. Trzeba także pamiętać o okresowej konserwacji bramy, a zwłaszcza o sprawdzaniu prawidłowej pracy zawiasów oraz o sprawdzeniu prawidłowości regulacji i stanu zabezpieczeń. Takie oględziny powinny być dokonywane raz na pół roku. Nie można też zapominać o pracach naprawczych, kiedy będziemy widzieli, że są niezbędne.
Samodzielny montaż bramy garażowej nie jest zadaniem trudnym do wykonania, kiedy pamięta się o tym, by wykonać wszystkie czynności zamieszczone powyżej. Dlatego tak istotne jest to, aby dokładnie zapoznać się z instrukcją, i co najważniejsze, kupić napęd bezpośrednio przeznaczony pod tę bramę którą posiadamy.
Perfekcyjnie zamontowany napęd w bramie znacznie poprawia codzienny komfort użytkowania pojazdu, a także ogólne przemieszczanie się. Należy po prostu pamiętać o tym, że jeśli z czymś nie damy sobie rady to dobrze skorzystać z pomocy profesjonalnych monterów. Najczęściej jednak zamontowanie bramy nie jest aż tak trudne do wykonania.