pralki

Pranie odzieży to praktycznie codzienna czynność. Wszystko, czego potrzebujemy to pralka. Kłopoty zaczną się dopiero wtedy, gdy na etykiecie pojawia się symbol, który zakazuje normalnego mycia w wodzie lub nawet wymaga prania chemicznego.

W tej sytuacji musimy iść do pralni. Nowoczesna pralnia chemiczna to po prostu miejsce, które oferuje czyszczenie na sucho przy użyciu specjalnego środka innego niż woda. Profesjonaliści używają nowoczesnych detergentów, które poradzą sobie z najtrudniejszymi plamami, nawet na delikatnych tkaninach, takich jak jedwab. Przeważnie używa się tutaj tetrachloroetylenu. Substancja ta jest wyjątkowo wydajna i jednocześnie bardzo delikatna dla większości różnorakich materiałów.

Główną wadą jest jednakże jego toksyczność. Na szczęście, każda nowoczesna pralnia chemiczna gwarantuje bezpieczne usuwanie odpadów powstałych w procesie prania. Pozostaje jednak pytanie, jak przebiega pranie chemiczne. Czyszczenie na sucho jest w zasadzie połączeniem standardowej pralki i suszarki, oczywiście o znacznie większych rozmiarach. Odzież wpada do komory prania, tzn. do ruchomego perforowanego bębna, który obraca się w zewnętrznej obudowie. Standardowe modele mogą pomieścić od 10 do 40 kg odzieży. Czas prania zależy od stopnia zabrudzenia danych ubrań. Profesjonaliści z pralni z pewnością znajdą odpowiednie parametry. Warto wiedzieć, że maksymalna temperatura, którą się tutaj ustawia wynosi 30°C, ponieważ wyższe temperatury mogą powodować uszkodzenia delikatnych tkanin. Następnym krokiem jest płukanie. Ważne jest tutaj to, że woda nie jest wcale używana na tym etapie. Następnie maszyna zaczyna suszyć.

Temperatura zasilania jest monitorowana, aby zapobiec uszkodzeniom termicznym odzieży. Po tym wszystkim, ubrania iść do prasowalni. Pracownicy nie używają jednak tradycyjnych żelazek, lecz maszyn parowych, które umożliwiają prasowanie w bardzo wysokich temperaturach. Jednakże, prawie każda pralnia przemysłowa używa magla do krochmalenia, np. obrusów. Warto przed praniem chemicznym zapytać o takie elementy, jak guziki i inna biżuteria. Czasami są one wykonane z materiału, który jest niszczony przez pranie chemiczne. W tej sytuacji pracownicy proponują zdjęcie ich na czas trwania prania.

Dodaj komentarz