uroda

Słabe mięśnie, wrodzone wady zastawek, mała aktywność fizyczna. Wszystkie te elementy mogą spowodować wzrost ciśnienia krwi i jej napieranie na ściany żył w nogach. Właśnie tak powstają jedne z najbardziej uciążliwych problemów zdrowotnych, czyli żylaki. Jak skutecznie się ich pozbyć? Zapraszamy do lektury.

Walka z żylakami

Istnieje wiele sposób na walkę z żylakami. Niestety większość z nich nie przynosi oczekiwanych efektów, a problem z czasem staje się coraz bardziej uciążliwy. Na szczęście z pomocą przychodzi medycyna estetyczna i zabieg skleroterapii polegający na ostrzykiwaniu żylaków specjalnym lekiem obliterującym w celu ich usunięcia. Ze względu na niską inwazyjność, jest właściwie bezbolesny a czas jego trwania to około 20 minut. Brzmi jak bajka? Przekonajmy się sami.

Jak działa skleroterapia?

Jak wspominaliśmy w poprzednim akapicie, skleroterapia jest mało inwazyjnym zabiegiem, po którym znikają żylaki i pajączki. Odpowiednia dawka leku wstrzyknięta cienką igłą w chore miejsce w postaci pianki lub roztworu zawierających preparat obliterujący powoduje obkurczenie ścian naczyń krwionośnych w nogach. Wywołanie procesu zapalnego przechodzącego we włóknienie, pozwala na zrośnięcie się rozszerzonego naczynia i powrót do normalnej wielkości.

Czy skleroterapia jest bolesnym zabiegiem?

Skleroterapia jest właściwie bezbolesnym zabiegiem. Świadczy o tym fakt, że w trakcie dwudziestominutowego zabiegu nie stosuje się znieczulenia, a substancje wprowadzane są do ciała za pomocą bardzo cienkiej igły. Ważne jest natomiast, aby pacjent trzymał się zaleceń po odbyciu leczenia. Po obliteracji żylaków nie wolno wystawiać leczonej skóry na działanie wysokich temperatur – również ciepłych kąpieli, opalać się i chodzić do saun czy łaźni parowych.

Siniaki, które mogą pojawić się po leczeniu (jeżeli przed zabiegiem nie przyjmiemy odpowiedniej dawki rutyny), znikają zazwyczaj w okresie od 1 do 6 miesięcy. Po odbyciu zabiegu pacjent nie musi zostawać w szpitalu lub klinice. Warto wspomnieć, że skleroterapia może zostać przeprowadzona wraz z terapią uciskową, polegająca na wstrzyknięciu do żyły preparatu zmniejszającego przepływ krwi, a następnie założeniu na nogi specjalnych pończoch uciskowych.

Przeciwwskazania

Pomimo że zabieg skleroterapii jest mało inwazyjny i bezpieczny, to nie powinny z niego korzystać osoby w ciąży, karmiące piersią, posiadające świeżą opaleniznę, niedokrwienie nóg lub uczulenie na jeden ze składników – etoksysklerol.

Dodaj komentarz