trawa

Każdy posiadacz dużej działki wie, jak męczące bywa jej cotygodniowe koszenie. Mimo dużego wybory kosiarek zarówno napędzanych elektrycznie jak i tych spalinowych, wciąż wymagają one od człowieka ręcznej obsługi. Na szczęście istnieje również całkiem nowa na rynku alternatywa, która eliminuje ten problem. Kosiarki samojezdne doskonale sprawdzają się na dużych obszarach, pozwalając dokładnie skosić  trawnik bez większej ingerencji człowieka. Jaka jest specyfika tych urządzeń, i jak zadbać o swój trawnik przy ich pomocy?

Koszenie trawnika staje się wygodą

Koszenie trawy to mało przyjemny obowiązek który zajmuje dużo czasu, jednak jest ono konieczne do utrzymania go w dobrym stanie i trzymanie w ryzach wysokości trawy. Prócz podlewania w czasie suszy to właśnie koszenie trawy jest jednym z najważniejszych kryteriów zadbanego ogródka – w przypadku dużych powierzchni kosiarki samojezdne będą doskonałą alternatywą dla tradycyjnych urządzeń. Ich największą zaletą jest przede wszystkim samodzielność, ponieważ nie ma konieczności nadzoru ich jazdy, a zaprogramowanie pozwala skosić nawet duże obszary trawy bez większego wysiłku. Dodatkowo można ustawić wysokość ostrzy kosiarki, co umożliwia skoszenie nawet względnie niskiej trawy. Kosiarki samojezdne można podzielić na kilka kategorii, jednak najczęściej wybieraną z nich są te które poruszają się samodzielnie, przypominając nieco z wyglądu robot używanego do sprzątania powierzchni domowych. Jako jedną z ich największych cech jest zdecydowanie duża moc, która umożliwia efektywnie koszenie nawet gęstej i wysokiej trawy. Kosiarka samojezdna mimo swoich względnie małych rozmiarów jest w stanie dojechać do większości ciężko dostępnych miejsc, szybko radząc sobie ze skróceniem trawy. Dzięki tym urządzeniom koszenie trawy staje się prawdziwą wygodą, bez konieczności poświęcania całego popołudnia!

Jak efektywnie dbać o swój trawnik?

Częste koszenie trawy nie tylko wpływa na jego wygląd, ale przede wszystkim pozwala na jego równomierny wzrost, co daje bardzo przyjemny dla oka efekt. Dodatkowo warto pamiętać o podlewaniu trawnika, szczególnie w okresie suszy – wystarczy dwa razy w tygodniu, by trawa nie utraciła swojej naturalnej zielonej barwy. Innym, ważnym aspektem w pielęgnacji trawnika jest to, by trawa rosła równomiernie we wszystkich miejscach. Czasem w wyniku np. trwania budowy czy prac w ogrodzie niektóre miejsca działki są znacznie mniej porośnięte trawą, co nie wygląda zbyt estetycznie. Warto wówczas sięgnąć po ziarna trawy, jakie można nabyć w każdym sklepie ogrodniczym, i rozsiać ją nie tylko w tych wybrakowanych miejscach, ale również na całej powierzchni. Dzięki temu trawnik będzie tworzył jedną wielką taflę trawy, a cały ogród będzie wyglądał schludnie i przyjemnie. Warto również pamiętać, że na trawniku często pojawiają się tak zwani „nieproszeni goście” w postaci chwastów czy mleczy. Dobra kosiarka z pewnością sobie z nimi poradzi, a sam fakt występowania takich chwastów jest w zupełności naturalny, i nie warto walczyć z nim zanadto.

Dodaj komentarz