praca

Mamy obecnie najniższe bezrobocie od czasu rozpoczęcia pomiarów tej wartości – wynosi ono jedynie 5,9%. W związku z tym faktem kandydaci mogą przebierać w ofertach, a osoby już zatrudnione mogą szybko zmienić prace. Z tego powodu pracodawcy muszą się coraz bardziej starać, aby zdobyć pracownika i zatrzymać go w firmie. W jaki sposób? Najczęściej podejmowanymi działaniami są: zwiększanie wynagrodzenia, akcje CSR, inwestowanie w środowisko pracy (czyli np. atrakcyjne biuro) oraz inwestycja w benefity pozapłacowe. Większość firm proponuje standardowe dodatki pozapłacowe, są też jednak takie, których propozycje nie są typowe.

Standardowy zestaw benefitów

Nim pochylimy się nad tematem rzadko spotykanych benefitów, zastanówmy się najpierw jakie są najczęściej oferowane dodatki pozapłacowe dla stanowisk specjalistycznych (niehandlowych). Temat ten postanowiła sprawdzić firma manaHR, opierając się na danych pozyskanych od swoich Klientów.

mana

źródło: manaHR

Najczęściej spotykanym benefitem jest dopłata do rozwoju, którą oferuje aż 70% firm. Pod tą nazwą kryje się możliwość udziału w szkoleniach wewnętrznych oraz zewnętrznych, a także dofinansowanie do zdobycia certyfikatów, czy studiów. Połowa przebadanych firm oferuje pakiet opieki medycznej oraz jedną z popularnych kart sportowych. Zestaw tych trzech benefitów to na polskim rynku już standard. Z tego powodu coraz więcej pracowników przestaje postrzegać te benefity w kategorii dodatków, a zaczyna je traktować jak oczywistą część składową wynagrodzenia za pracę. Rzadko spotykanymi benefitami są natomiast dopłaty do posiłków oraz do przejazdów do miejsca pracy, a także samochód.

Nietypowe benefity

Specjaliści manaHR mają w swojej pracy do czynienia z wieloma Klientami pochodzącymi z różnych branż. W związku z tym są na bieżąco ze wszystkimi dodatkami pozapłacowymi, które oferowane są obecnie przez organizacje. Jakie są więc te nietypowe benefity, które swoim pracownikom oferują przedsiębiorstwa?

Wielu pracodawców oferuje atrakcyjne warunki. Są to przede wszystkim elastyczny czas pracy, możliwość wyboru formy zatrudnienia oraz dodatkowa przerwa na lunch wliczona w czas pracy. Specjaliści manaHR spotykają się również z praktyką dawania dodatkowych dni urlopu za staż pracy w danej organizacji. Niektóre firmy natomiast proponują nieograniczony, płatny urlop! Dużą uwagę poświęca się również oferowanym posiłkom. Dofinansowanie do codziennych obiadów nie powinno nikogo już dziwić, tak samo jak świeże soki z owoców i warzyw, a także ciepłe i zimne napoje do wyboru oraz ciasta. Firmy produkujące żywność oferują również możliwość jedzenia ich wyrobów. Ciekawą opcją są też darmowe śniadania (bułki, sałatki, drożdżówki) oraz lub inne posiłki, czy też postawione w biurze automaty vendingowe.

Zdrowie jest jedną z najważniejszych rzeczą w życiu każdego człowieka. Wiedzą o tym również pracodawcy, dlatego często oferują całkowicie darmową prywatną opiekę medyczną, kompleksowe badania lekarskie, wyższe niż na rynku dofinansowanie do okularów, czy też pakiet szczepień (w tym na choroby tropikalne). Niektóre przedsiębiorstwa dodatkowo dbają o komfort pracowników, dając im możliwość współpracy z trenerem personalnym, lub skorzystania z usług masażysty w biurze. Same pokoje pracy są natomiast czyszczone przez oczyszczacze powietrza. Aby pracownik był spokojny o swoją przyszłość, standardem są już ubezpieczania na życie częściowo lub w 100% finansowane przez firmę. Coraz częściej możemy się również spotkać z programem oszczędnościowym (pracownik co miesiąc odkłada określony procent pensji, a pracodawca po roku dokłada drugie tyle od siebie) oraz możliwością wzięcia pożyczki firmowej.

Niezwykle ważnym aspektem jest dojazd do pracy. Z tego powodu spotkać możemy darmowe parkingi dla pracowników lub sfinansowanie Kart Miejskich na wszystkie linie. Inne firmy łączą dojazd do pracy ze zdrowiem – oferują dodatkowy bonus za bieganie do pracy lub dojazd rowerem. Coraz częściej przedsiębiorstwa dają możliwość bezpłatnego udziału w szkoleniach lub kursach językowych. A co po pracy? Specjaliści manaHR spotkali się z dofinansowaniem 50% wynagrodzenia podstawowego w danym miesiącu do wakacji, urodzinowym bonem do restauracji lub paczkami, a także przedszkolem dla dzieci zlokalizowanym w siedzibie firmy. Firmy dają również okazje do wspólnych wyjść poprzez organizowanie, np. firmowych imprez integracyjnych.

Czemu firmy oferują nietypowe benefity i do swojej oferty ciągle dodają nowe? Przede wszystkim jest to jeden ze sposobów, aby zatrzymać pracownika we własnych strukturach. W ten sposób firma może również wyróżnić się na rynku, gdzie każda organizacja oferuje właściwie te same dodatki pozapłacowe. Dzięki temu pracodawca może stać się bardziej rozpoznawalny wśród potencjalnych kandydatów, a przez to ma większe szanse na ich przyciągnięcie do firmy.

Czy benefity pozapłacowe rzeczywiście spełniają swoje zadanie?

Skoro firmy przywiązują tak dużą uwagę do benefitów, to musi oznaczać, że są one jednym z głównych czynników, który ma wpływ na utrzymanie pracownika w firmie? Okazuje się, że niekoniecznie. Temat ten porusza Agnieszka Winkiel:

Należy pamiętać, że benefity pozapłacowe nie są głównym czynnikiem, dla których pracownicy decydują się związać z pracodawcą. Dużo bardziej istotne jest wynagrodzenie zasadnicze oraz warunki pracy. W pierwszej kolejność najlepiej swoje zasoby zainwestować w te dwie podstawowe kwestie, a dopiero później przenieść energię na zarządzanie benefitami pozapłacowymi.

Co więc powinny zrobić firmy, aby pozyskać kandydatów i utrzymać pracowników? Przede wszystkim przenieś oś swojej uwagi z benefitów na kwestie związane ze stworzeniem sprawiedliwego i przejrzystego systemu wynagrodzeń oraz na zapewnienie dobrych warunków pracy.

Benefity – wcale nie tak ważne, jak się wydaje

Benefity stają się standardem oferowanym przez firmy. Opieka medyczna, ubezpieczenie oraz karta sportowa to już właściwie standard wśród polskich pracodawców. Wobec tego organizacje prześcigają się w nowych dodatkach. Szczególnie widoczne jest to w branżach, w których walka o pracownika jest największa. Tymczasem dla kandydatów dodatki pozapłacowe wcale nie są czynnikiem decydującym. Owszem są one miłym dodatkiem, jednak nawet najbardziej wymyślny benefit nie przekona ich do pracy dla naszej organizacji, kiedy płaca podstawowa oraz warunki pracy nie są korzystne. Wobec tego pracodawcy powinni w pierwszej kolejności skupić się właśnie na tych dwóch rzeczach, kiedy planują strategię pozyskania pracowników do firmy.

Dodaj komentarz