Sporządzając umowę nie macie pewności, czy obecność adwokata jest niezbędna? Otóż jest to zależne od warunków w jakich dana umowa jest sporządzana. Nie każda osoba może samodzielnie tworzyć umowę, jednak nie oznacza to, że adwokat lub obsługa prawna firm musi być zaangażowana w ten proces
Macie zamiar sporządzić umowę ale nie wiecie jak się do tego zabrać? Podpowiemy Wam, że obsługa prawna firm nie jest konieczna podczas sporządzania umowy. Zanim zaczniecie sporządzać umowę, powinniście mieć świadomość tego, że obecność adwokata nie jest obowiązkowa. Zależność ta wynika z tego, że znajomość przepisów nie jest konieczna do stworzenia umowy poprawnie. Obsługa prawna firm jest istotna i bardzo przydatna. W okresie sporządzania umowy, nie jest konieczne wsparcie adwokata. Jednak zaraz po jej stworzeniu warto wesprzeć się jego zdaniem. W końcowej fazie pracy nad umową warto poddać ją analizie, dając ją do skontrolowania przez adwokata lub prawnika. W tej sytuacji prawnik lub radca prawny, sprawdza umowę pod względem jej zgodności z obowiązującymi przepisami. W razie potrzeby, może skontrolować jej treść z pozostałymi ograniczeniami zasady swobody umów.
Skoro już wspomnieliśmy o zasadzie swobody umów, warto na sekundę zatrzymać się przy tym zagadnieniu. Zasada ta jest ściśle powiązana z samodzielnym tworzeniem umów. Polega ona na ogólnej możliwości zawierania i kształtowania treści umów, które oczywiście zawierają się w granicach prawa. Pamiętaj, że całkiem dobrym rozwiązaniem jest tworzenie umowy od podstaw przez Ciebie lub pracownika do tego wyznaczonego, a następnie w końcowym etapie rozmowy poddanie sporządzonej umowy, wnikliwej analizie prawnika lub adwokata. Jest to zdecydowanie rozsądne wyjście, które jednocześnie pozwoli zaoszczędzić część kosztów. Dodatkowo unikniesz nieprzyjemnych konsekwencji, w razie sytuacji, w której okazałoby się, że źle sporządziłeś całą umowę. Warto też zwrócić uwagę na to, że taki proces skróci czas tworzenia się takiej umowy.
Jeśli zdecydujesz się na takie rozwiązanie, pamiętaj aby osoba zajmująca się tworzeniem umów była w tym względzie przeszkolona. Warto zwrócić uwagę na to, że w ramach obsługi prawnej firmy, która jest przydatna i istotna jego obecność nie jest konieczna podczas tworzenia pisania umowy, ze względu na przepisy kodeksu cywilnego. Regulują one zasady zawierania umów, jednak jednocześnie nie obowiązują one bezwzględnie. Zgodnie z artykułem 353(1) kodeksu cywilnego, strony mogą zawrzeć ze sobą umowę, której treść jest dowolna tak samo jak jej cel. Jest jednak kilka warunków, które należy przestrzegać. Po pierwsze musi przestrzegać bezwzględnie obowiązujące przepisy prawa. Po drugie musi być zgodna z zasadami współżycia społecznego. I po trzecie – musi być zgodna z naturą stosunku zobowiązaniowego. Jak widzicie skomplikowane sprawy prawne nie muszą być wcale takie skomplikowane, jeśli zajmuje się nimi odpowiednie grono osób, które należycie zajmie się tematem sporządzania umów.