żarówka

Energia elektryczna w Polsce jest droga a sposób jej pozyskiwania nie jest obojętny dla środowiska. Z tego powodu coraz częściej mówi się o ograniczaniu zużycia prądu, nie tylko przez duże firmy, ale również pojedyncze gospodarstwa domowe. W jaki sposób oszczędzać energię we własnym mieszkaniu?

Fotowoltaika w Twoim domu

Osoby budujące własny dom mogą wykorzystać dobrodziejstwa fotowoltaiki montując na dachu panele słoneczne. Fotowoltaika to technologia, która pozwala zamienianie energii solarnej na elektryczną. Urządzenie te nie tylko pochłania energię słoneczną, ale również ją przechowuje. Z pomocą specjalnych falowników np. marki Schneider, możliwe jest korzystanie z pobranej energii we własnym domu. Korzystając z takich rozwiązań można w ciągu roku obniżyć wydatki na prąd nawet o 70%. Oczywiście na ostateczne koszta wpływa wiele czynników. Przede wszystkim umiejscowienie paneli, najlepiej, by nie były one zacienione. Im więcej słońca do nich trafi, tym więcej prądu dla domu. Kraje Europy południowej dzięki fotowoltaice prawie przez cały rok mogą korzystać z energii odnawialnej, chroniąc środowisko i budżet.

Najlepsze systemy dla domu

Jednak z pomocą nowoczesnych technologii możliwe jest nie tylko pobieranie energii słonecznej, ale również monitorowanie jej zużycia. Firmy takie jak Schneider oferują swoim klientom nowoczesne systemy zarządzania energia, która pozwolą obniżyć koszty do minimum. Klient zamawiający taki system do domu ma dostęp do wszystkich informacji poprzez specjalną aplikację. Można zainstalować ją na telefonie komórkowym lub komputerze, przez co o każdej porze dnia, również z dala od domu, monitorujemy zużycie energii. Użytkownik może porównywać poszczególne dni i miesiące, szacując przyszłe koszty. Aplikacja monitoruje również ślad węglowy pozostawiany przez gospodarstwo domowe.

Dobrym rozwiązaniem jest także instalacja czujników ruchu, które będą włączać oraz wyłączać światło w danym pomieszczeniu. System pozwala również kontrolować natężenie oświetlenia, dostosowując je do pory dnia i nasłonecznienia.

Dodaj komentarz