Zespół cieśni nadgarstka to dolegliwość, na którą skarżą się często osoby, które dużo czasu spędzają przy komputerze. Do jej objawów zalicza się odczuwanie mrowienia w okolicach kciuka, palca wskazującego, środkowego lub serdecznego. Sprawdźcie jak radzić sobie z tą przypadłością.
Czym jest zespół cieśni nadgarstka?
Nadgarstek zbudowany jest z 8 kości. Wraz z otaczającym je tkankami, przypominają swoim kształtem tunel, fachowo nazywany kanałem. Ten mechanizm umożliwia człowiekowi zginanie kciuka i pierwsze trzy palce ręki, a dzieje się to przy pomocy ścięgien.
Zespół cieśni nadgarstka, z angielskiego CSI czyli Carpal Tunnel Syndrome, to jeden z objawów zespołu RSI, w którego zakres wchodzą urazy powstałe w wyniku długotrwałych przeciążeń na linii ręka-bark. Zespół ten rozwija się w wyniku chronicznego przeciążenia ręki, które to powoduje ucisk nerwu pośrodkowego, przechodzącego przez nadgarstek.
–Zespół cieśni nadgarstka często występuje wśród pracowników biurowych, którzy dużo czasu spędzają przy komputerach. Polega on na dysfunkcji nerwu pośrodkowego przebiegającego w kanale nadgarstka. Zespół wywoływany jest najczęściej przez powtarzające się przeciążenie lub urazy tych okolic, takie jak stałe zgięcie grzbietowe nadgarstków, spowodowane przez trzymanie myszki komputerowej lub pisanie na klawiaturze – tłumaczy ekspert reprezentujący Klinikę Chęciński.
Objawy
Zespół cieśni nadgarstka początkowo objawia się poprzez bóle, drętwienie i mrowienie palców (kciuka, palca II i III oraz połowy palca IV). Tego typu dolegliwości występują przede wszystkim w nocy. Kolejnymi objawami tej przypadłości są bóle promieniujące do przedramienia i barku, zaburzenia czucia, obrzęki okolicy nadgarstka oraz osłabienie siły mięśniowej ręki.
Jak leczyć?
Zasadnicze leczenie cieśni nadgarstka polega zwykle na operacyjnym odciążeniu uciskanego nerwu. Aby zapobiegać powikłaniom zespołu, konieczne jest jednak wykonywanie czynnych, biernych i stretchingowych ćwiczeń, takich jak krążenie nadgarstkiem, zgięcie grzbietowe nadgarstka z przytrzymaniem przez 5 sekund, zaciskanie dłoni w pięści z wytrzymaniem 5 sekund i wielu innych. Ponadto, należy ogrzewać okolice nadgarstka za pomocą zarękawników, parafinoterapii lub ciepłych kąpieli – ma to wpływ na przyspieszenie tempa regeneracji włókien nerwowych.
Jak zapobiegać?
Osoby będące w grupie ryzyka powinny pamiętać o stosowaniu płaskich myszy i ergonomicznych podkładek, tzw. wsporników zarówno pod nadgarstki, jak i pod całe ręce. Na stanowisku pracy należy zadbać też, by oś obrotu przy korzystaniu z klawiatury bądź myszy znalazła się w stawie łokciowym, a nie w nadgarstku.
Warto też dobrze rozgrzewać ręce przed przystąpieniem do pracy, masując i wyginając w różne strony zarówno dłonie, jak i poszczególne palce. Te czynności powtarzać trzeba także podczas przerw w pracy przy komputerze. Wszystkie powyższe działania mają na celu unikania powtarzalnych ruchów nadgarstka.