Jednym z najbardziej narażonych narządów w naszym ciele są oczy. Nie ma w tym nic dziwnego. Większość z nas stale korzysta z ekranu smartfona, tabletu czy komputera. Dzieje się to nie tylko w trakcie wykonywania obowiązków służbowych, ale również w trakcie spędzania wolnego czasu. Nie możemy tego jednak zmienić. Świat poszedł do przodu i dziś prawie wszyscy posiadają telefon z ledowym wyświetlaczem. Niestety wszystkie te czynniki sprawiają, że najbardziej cierpią nasze oczy. W jaki sposób je chronić? Zapraszamy do lektury.
Krople na pomoc
Jeżeli chcesz chronić swoje oczy przed szkodliwym działaniem monitorów i zabezpieczyć je na przyszłość, ale nie widzisz się w okularach czy soczewkach, musisz na stałe zaprzyjaźnić się z kroplami do oczu. Te preparaty pozwalają nie tylko nawilżyć oko i dbać o jego profilaktykę na przykład podczas pracy z komputerem lub czytania, ale również leczą choroby na przykład zespół suchego oka. Może być ona bardzo uciążliwa, ponieważ polega na niedostatecznym wydzielaniu łez, prowadzącym do takiego złuszczania się nabłonka gałki ocznej, który powoduje wnikanie do pozbawionej nabłonka rogówki oraz spojówki różnych mikroorganizmów i pogłębiania infekcji.
W tej i innych chorobach oczu, z pomocą przychodzą krople lecznicze. Filtry strzykawkowe pozwalają filtrować je do oczu, dzięki czemu bezpośrednio trafiają w miejsce objęte zakażeniem lub naruszone przez wysiłek. Dla przykładu, we wspomnianej powyżej chorobie suchego oka, stosuje się krople nazywane sztucznymi łzami. Dzięki nim poziom nawilżenia gałki ocznej wraca na odpowiedni poziom, a dolegliwość przestaje być uciążliwa.
Jak podawać krople do oczu?
Aby krople do oczu mogły działać skutecznie, niezbędne jest ich właściwe dawkowanie. Tak jak w przypadku zwykłych lekarstw nie należy przesadzić z ilością, ale zbyt mała dawka może nie przynieść ukojenia. Zalecane jest więc, aby konsultować tę kwestię z lekarzem. Dość powszechnym błędem jest bowiem stosowanie kropli, które straciły już datę przydatności. Takie zachowanie może pogłębić chorobę, ponieważ lekarstwa nie są już sterylne.
Jak prawidłowo zakraplać oczy?
Aby w pełni zrozumieć działanie kropli do oczu, należy przede wszystkim zapoznać się z ich prawidłowym stosowaniem. Pierwszym krokiem jest doprowadzenie dłoni do sterylności za pomocą mydła i wody. Ważne jest, aby nie dotykać końcówką zakraplacza gałki ocznej, ani tym bardziej innych powierzchni. Nie wolno również zgniatać go palcami. Podczas zakraplania należy odchylić głowę do tyłu i delikatnie odciągnąć palcem dolną część powieki. Po aplikacji jednej kropli należy mocno zamknąć oko na co najmniej minutę tak, aby lekarstwo nie wypłynęło.