nogi

O tym, czy blizna pozostanie trwałym śladem na naszej skórze, decydują już pierwsze godziny po zranieniu. To dobry moment, aby zadbać o właściwą pielęgnację uszkodzonego miejsca skóry i zastanowić się nad prawidłowym jej leczeniem w kolejnych tygodniach i miesiącach. Niektórzy uważają, że skutecznym sposobem na świeżą bliznę jest jej ochrona przed środowiskiem zewnętrznym, inni z kolei koncentrują się tylko na jej nawilżaniu. Najlepsze efekty osiągamy jednak, kiedy połączymy obie te techniki pielęgnacji blizny.

Ochrona

Każde podrażnienie blizny może skutkować spowolnieniem procesu gojenia, a nawet przyczynić się do pozostawienia trwałego śladu na skórze. Świeżą bliznę należy chronić przed otarciami i niekorzystnym wpływem czynników atmosferycznych, jak promieniowanie UV. Zaleca się więc unikanie wizyt w solarium oraz ekspozycji na słońce.

Odpowiedni preparat

W sklepach znajdziemy szeroką paletę preparatów przeznaczonych do leczenia blizn. Wiele z nich nie wykazuje odpowiedniej skuteczności i nie przynosi pożądanych efektów. Nie sprawdzają się również w przypadku świeżych blizn. Przełomowym odkryciem w ich gojeniu był  silikon, substancja o dużej elastyczności i doskonałych właściwościach przepuszczających tlen. Warto pamiętać, że stosuje się go dopiero, gdy odpadnie strupek. Silikon jest głównym składnik plastrów i żelu Sutricon, które są rekomendowane do świeżych jak również nawet do 10 letnich blizn różnego pochodzenia.

Nawilżenie

Gdy tylko odpadnie strupek z naszej rany należy ją nawilżać, aby zadbać o najlepsze dla niej środowisko, środowisko wilgotne. Nie może się ona wysuszyć, a mieć zapewniony przez cały okres gojenia właściwy stopień nawilżenia. Również w tym przypadku niezawodne okazują się silikonowe środki, które nie pozostawiają na powierzchni skóry tłustego filmy, są niewidoczne, bezwonne i hipoalergiczne. Stosując je jednocześnie, chronimy bliznę i nawilżamy ją, przyśpieszając proces gojenia i zwiększając szanse na całkowite pozbycie się blizny.

Dzięki odpowiedniej pielęgnacji już wielu osobom udało się przywrócić swojej skórze piękno sprzed pojawienia się blizny. Poznaj ich historie na stronie wszystkoobliznach.pl.

Dodaj komentarz