oko

Zespół suchego oka jest bardzo przykrą dolegliwością, która raz zdiagnozowania uważana jest za nieuleczalną. Dlatego warto unikać czynników, które mogą zwiększyć prawdopodobieństwo wystąpienia suchości oczu. Oto 5 sposobów, które pozwolą zminimalizować ryzyko.

W momencie, gdy lekarz stwierdza występowanie objawów tego schorzenia, pacjent może już tylko minimalizować przykre symptomy, jak uczucie obecności piasku lub ciała obcego pod powiekami, kłucie, swędzenie, pieczenie, suchość oka lub paradoksalnie nadmierne łzawienie. Dobrze sprawdzają się krople na suche oko. Aby uniknąć konieczności ich używania, warto stosować jednak odpowiednią profilaktykę.

1. Odpocznij od ekranów

Niezależnie od tego, czy spędzasz kilkanaście godzin dziennie w towarzystwie urządzeń elektronicznych z powodu pracy, czy może wynika to z twojego hobby – zarówno gracz komputerowy, jak i pracujący przez cały dzień na komputerze księgowy są tak samo narażeni na wystąpienie zespołu suchego oka. Koniecznie przynajmniej raz na godzinę odpoczywaj od ekranu przez kilka minut i nie wpatruj się w smartfon, tablet lub telewizor w ramach relaksu po długim dniu pracy. Jeśli już teraz masz potrzebę, by stosować krople na suche oko, koniecznie udaj się do okulisty aby się przebadać.

2. Nie noś za często soczewek kontaktowych

Szkła kontaktowe bardzo wysuszają rogówkę. Jeśli cierpisz z tego powodu, rozważ zakładanie soczewek tylko na specjalne okazje, a na co dzień zakładaj okulary. Okulary są nie tylko korzystniejsze dla poziomu nawilżenia oczu, ale też chronią wzrok przed wiatrem i pyłem. Jeśli nosisz soczewki i cierpisz na objawy takie, jak pieczenie czy swędzenie, krople na suche oko pomogą ci uporać się z objawami.

3. Unikaj klimatyzowanych pomieszczeń

Innymi słowy – latem unikaj klimatyzacji, a zimą – stosuj nawilżacze powietrza. W pomieszczeniach klimatyzowanych powietrze jest bardzo suche i może dodatkowo niekorzystnie działać na kondycję oczu. Klimatyzację lepiej zastąpić otwartym oknem i wiatrakiem. Zimą warto często wietrzyć pomieszczenia i stosować nawilżacze powietrza.

4. Jedz zdrowo i pij wodę

Jedz tłuste ryby, pomarańczowe warzywa i pij dużo wody. Dzięki zawartych w rybach kwasach tłuszczowych Omega-3 i witaminie A (beta-karotenie), który jest składnikiem zawartym w marchwi, dyni, batatach oraz wątróbce twoje oczy będą zdrowe i dobrze nawilżone. Dodatkowo unikaj odwodnienia organizmu i pij co najmniej 1,5 litra wody dziennie.

5. Szanuj oczy

Unikaj nadwyrężania wzroku. Prowadzenie auta w nocy, czytanie lub robienie czegokolwiek przy słabym świetle, ciągłe wpatrywanie się w ekran telefonu – te wszystkie czynniki niekorzystnie wpływają na zdrowie oczu i mogą doprowadzić do ich suchości.

Dodaj komentarz