kobieta

Suchość pochwy to dolegliwość powodowana nieprawidłową produkcją estrogenów. Które kobiety są najbardziej narażone na trudności z utrzymaniem prawidłowego poziomu wilgotności w pochwie?

Dyskomfort, jakim jest nieprawidłowy poziom nawilżenia pochwy to problem, z którym zmaga się wiele kobiet. Przyczyny suchości są rozmaite: od uczulenia na wkładki zapachowe i podpaski, poprzez ciążę i połóg, aż po stosowanie antykoncepcji, czy menopauzę.

Infekcje grzybicze i bakteryjne

Często spotykaną przyczyną suchości pochwy są przewlekłe infekcje grzybicze lub bakteryjne. Na skutek nieprawidłowości w florze bakteryjnej mikroflory pochwy nie działają prawidłowo, a to może prowadzić do obniżenia wilgotności i stać się przyczyną infekcji. Zażywanie leków, w tym również środków antykoncepcyjnych – to kolejny powód. Kobiety przyjmujące antykoncepcję często mają obniżone libido, a to w konsekwencji powoduje spadek wilgotności w pochwie.

Suchość pochwy a ciąża i połóg

Kolejną sytuacją, w której kobieta bardziej narażona jest na zaburzenia nawilżenia pochwy to ciąża. Suchość występuje zazwyczaj w pierwszym trymestrze i może objawiać się pieczeniem oraz dyskomfortem w trakcie stosunku. W okresie połogu z kolei kobiecy organizm stabilizuje się po zmianach, które zaszły w okresie ciąży. Wysoki poziom estrogenów, który utrzymywany był w czasie ciąży, ulega nagłemu spadkowi. Natomiast znajdująca się w organizmie kobiety prolaktyna nienaturalnie wzrasta, pobudzając laktację, ale jednocześnie obniżając nawilżenie okolic intymnych.

Suchość pochwy w okresie menopauzy

W okresie przekwitania, kiedy pochwa staje się cieńsza, mniej ukrwiona i traci swoją pierwotną elastyczność, zwiększa się ryzyko infekcji. Dodatkowo, ból podczas współżycia spowodowany suchością pochwy przekłada się na niechęć kobiety do zbliżeń seksualnych, a to pogarsza jej samopoczucie i może stać się przyczyną depresji. W dalszej perspektywie oznacza to obniżenie poziomu libido i jeszcze większą suchość pochwy oraz podatność na stany zapalne.

Gdzie szukać pomocy?

Kobiety uskarżające się na suchość pochwy i dolegliwości z tym związane powinny dowiedzieć się, co robić aby zwiększyć poziom wilgotności w pochwie. Pomocna może okazać się zrównoważona dieta, bogata w warzywa, owoce oraz wodę mineralną. Ulgę przyniosą także specjalistyczne preparaty – na przykład kremy i żele marki Hydrovag, dostępne na stronie hydrovag.pl.

Dbałość o zdrowie intymne to temat bardzo złożony. Odpowiednie środki higieny intymnej znacznie poprawiają stan wilgotności pochwy i samopoczucie kobiety.

Dodaj komentarz