magazyn

Zarządzanie magazynem nie należy do łatwych zadań. Trzeba wiedzieć m.in. gdzie znajdują się poszczególne artykuły, w jaki sposób należy rozmieścić nowe produkty, żeby nie zajmowały zbyt wiele przestrzeni i co jakiś czas kontrolować, czy w hali znajduje się dość miejsca na przyjmowanie kolejnych towarów. Wsparcie przy wykonywaniu tych zadań stanowi system WMS, dzięki któremu praca w magazynie może stać się o wiele bardziej wydajna.

Jak odnaleźć towar w hali?

Obszerne magazyny mieszczą wiele różnych towarów, do których trzeba szybko się dostać, żeby proces ich wydawania mógł przebiegać sprawnie. Wtedy przydatny okazuje się system WMS. Z jego pomocą można rozmieszczać produkty, tak by każdy typ towaru miał określone miejsce. To pozwoli utrzymać porządek w pomieszczeniu magazynowym i sprawi, że poruszanie się po nim stanie się łatwiejsze, ponieważ pracownicy będą wiedzieli, które artykuły znajdują się w poszczególnych miejscach składu.

Warto zauważyć, że magazynierzy nie muszą znać dokładnie całego rozkładu hali. Wielu producentów oprogramowania WMS projektuje je głównie z myślą o urządzeniach mobilnych – dzięki temu pracownicy mogą na bieżąco sprawdzać, w jakim punkcie znajdują się artykuły, które są im w danej chwili potrzebne. W dodatku program ten może też wyznaczać trasy dojścia do produktów i pokazywać odległości pomiędzy różnymi punktami w magazynie. Korzystając z nich, magazynier ma szansę szybko dostać się do wybranego miejsca w hali.

System WMS – źródło informacji o magazynowanych towarach

Każdy skład towarów co pewien czas musi przejść przez proces inwentaryzacji. Wtedy częstym problemem jest przerwa w pracy magazynu – produkty nie mogą być wydawane ani przyjmowane. Oprogramowanie WMS rozwiązuje ten problem, ponieważ dzięki niemu pracownicy magazynu mają dostęp do bieżących danych dotyczących przechowywanych towarów i mogą przeprowadzać inwentaryzacje bez potrzeby wstrzymywania pracy magazynu .

Należy też zaznaczyć, że niektóre systemy WMS są wyposażone w specjalny moduł, który poza wskazywaniem ilości towarów, wyświetla też, na których regałach jest dość miejsca na nowe artykuły. Korzystając z tej funkcji, można bez trudu zaplanować ułożenie produktów w taki sposób, by mogło się ich zmieścić jak najwięcej. To na pewno usprawni pracę magazynierów i wpłynie na ich produktywność.

Dodaj komentarz