kwiaty

Kwiaciarnia to obowiązkowy w każdym, nawet niewielkim, mieście punkt handlowy. Polacy uwielbiają bowiem kupować kwiaty i to na każdą okazję. Bo też bukiety kwiatowe doskonale się do tego nadają. Można je wręczać przy okazji wielkich uroczystości czy świąt, wówczas powinny być bogate i okazałe. Ale też doskonale pasują do każdego rodzaju uroczystości, nawet nieformalnej.

Wydaje się jednak, że popularność wiązanek kwiatowych kiedyś była jeszcze większa. Trudno było wyobrazić sobie wizytę imieninową czy urodzinową bez wiązanki, jako dodatku do właściwego prezentu. Dzisiaj przyjście wyłącznie z prezentem w dłoni, bez kwiatów jest absolutnie akceptowalne. Wydaje się jednak, że zmiana obyczajów nie wpłynęła na handel kwiatami a liczba kwiaciarni się nie zmieniła.

Z pewnością zmienił się jeden aspekt tego rzemiosła, kwiaty ostatnimi laty stały się popularnym gadżetem firmowym. I to nie w wykonaniu wiązanki więdnących i pozbawionych wody goździków czy róż, ale jako kosze kwiatowe. Wszelkie świąteczne okazje w Polsce, czyli przede wszystkim wielkie święta kościelne uaktywniły firmy do zamówień gadżetów reklamowych, które pośrednio, jako świąteczne prezenty, mają spowodować, że obdarowany zachowa w pamięci szczodrą firmę. I od jakiegoś czasu elementem tego przemysłu stały się kosze kwiatowe uzupełnione delikatesową żywnością, opakowane w firmowe detale. Na takie prezenty stać oczywiście tylko te największe firmy i to wyłącznie dla swojej strefy vipów. Niemniej szczególnie w okolicach Bożego Narodzenia, gdzie obdarowywanie jest naszym naturalnym odruchem, te nowe gadżety firmowe wprowadziły więcej życia do kwiaciarni i działów marketingu wielkich sklepów spożywczych nie mówiąc już o agencjach reklamowych czy pośrednikach.

Bukiety kwiatowe posiadają jeszcze jedną zaletę. Podtrzymują sztukę florystyczną, która chyba powoli się przekształca, jeśli nie zanika. Te kwiatowe gadżety reklamowe znacznie podniosły poprzeczkę w sztuce układania bukietów. Wymagają bowiem połączenia wielu interesów. A niestety w wielu kwiaciarniach funkcjonują już tylko podstawowe zasady florystyki, czyli ułożenie kwiatów i spięcie ich wstążką ,a nie układanie bukietów z całą gamą obyczajów bukieciarskich.

Dodaj komentarz