Tablety stały się dość popularne dzięki mobilności, łatwym w użyciu interfejsom i szerokiemu zakresowi zastosowań. Fani tych urządzeń przekonują, że w wielu aspektach dobry tablet może całkowicie zastąpić tradycyjnego laptopa. Czy to prawda? W końcu laptopy również występują w wersjach ultra mobilnych, a zakres zadań, do których można je wykorzystywać wydaje się zdecydowanie szerszy.
Wprowadzanie danych tekstowych
Najbardziej oczywistą różnicą między tabletem a laptopem jest brak klawiatury. Tablety wyposażone są wyłącznie w interfejs dotykowy. Takie rozwiązanie jest wygodne i intuicyjne, ale powoduje też pewne problemy. Najpoważniejszym z nich jest utrudnienie we wprowadzaniu dużych ilości tekstu.
W tabletach występuje tak zwana klawiatura wirtualna. Większość ludzi nie jest w stanie pisać na niej równie szybko jak na klawiaturze laptopa. Sytuację częściowo można poprawić, dzięki dodatkowo dołączana klawiaturze. Jednak jej ograniczony rozmiar sprawia, że nie jest ona urządzeniem tak dobrym, jak klawiatura wykorzystywana w laptopach.
Wydajność
W większości tabletów wykorzystywane są procesory o ekstremalnie niskim zapotrzebowaniu na energię. Niestety wpływa to negatywnie na ich moc obliczeniową, które jest zdecydowanie niższa niż w przypadku laptopów. Co to oznacza w praktyce? Jeżeli wykorzystujecie oba urządzenia wyłącznie do przeglądania stron internetowych, poczty e-mail czy odtwarzania plików wideo, będą one działać tak samo dobrze. Różnice zaczną być widoczne przy bardziej skomplikowanych zastosowaniach wymagających uruchomienia specjalistycznych aplikacji lub wielozadaniowości. Wtedy wydajność laptopów sprawia, że są one zdecydowanie bardziej przydatnymi urządzeniami niż tablety.
Dodatkowo większość laptopów pozwala na przechowywanie od 16 do 128 gigabajtów danych. W przypadku laptopów, wyposażonych w tradycyjne dyski twarde, pojemność pamięci może być kilkukrotnie większa.
Mobilność
Mobilność to domena tabletów. Są zdecydowanie lżejsze od laptopów, a dzięki niewielkim rozmiarom można je wykorzystywać praktycznie wszędzie.
Dzięki niskiemu zapotrzebowaniu na energię tablety dłużej wytrzymują bez ładowania. Nietrudno znaleźć urządzenie, którego czas pracy baterii przekracza osiem godzin. Jest to wynik dwukrotnie lepszy niż w przypadku większości dostępnych na rynku laptopów.
Uniwersalność
Pomimo dynamicznego rozwoju oferty tabletów, laptopy ciągle są urządzeniami zdecydowanie bardziej uniwersalnymi. Fatycznie są nieco cięższe i mniej mobilne. Zużywają więcej energii i w związku z tym trzeba je częściej ładować. Jednak zakres zastosowań laptopów jest zdecydowanie szerszy. Mogą być wykorzystywane w domu i w pracy. Doskonale nadają się zarówno do konsumpcji rozrywki jak i do zadań wymagających dużej moc obliczeniowej.
Zapewne z biegiem lat tablety staną się jeszcze doskonalsze i większość znanych dzisiaj problemów zostanie wyeliminowanych. Jednak dzisiaj ocena jest jednoznaczna – jeżeli potrzebujesz tylko jednego urządzenia to zdecydowanie postaw na laptopa.