szkoła

Skompletowanie odpowiedniej wyprawki szkolnej nie jest łatwym zadaniem. Rodzice muszą wziąć pod uwagę nie tylko potrzeby i zainteresowania swojej pociechy, ale także ceny poszczególnych produktów. Podpowiadamy, jak przygotować dziecko na kolejny rok szkolny bez pustek w domowym budżecie.

Planowanie zakupów

Wyprawka szkolna to dość duży wydatek, dlatego warto podzielić zakupy na kilka części oraz postarać się o dodatkowe fundusze na podręczniki i przybory. Ważne jest, aby już na samym początku przygotować wraz z dzieckiem listę potrzebnych produktów. W pierwszych dniach szkoły najważniejsze będą zeszyty oraz piórnik wraz z wyposażeniem. Najdroższe są akcesoria z popularnymi postaciami z bajek i filmów, dlatego warto je rozsądnie ograniczyć. Dobrym rozwiązaniem jest zaproponowanie dziecku wyboru jednego produktu z ulubioną postacią, a resztę warto zakupić w niższej cenie. Można potraktować to jako dodatkową lekcję oszczędzania dla młodego ucznia.

Warto także odpowiednio wcześniej umówić się z innymi rodzicami i zamówić wspólnie większą ilość zeszytów, książek oraz podstawowych przyborów szkolnych w hurtowni lub sklepie internetowym — to duża oszczędność.

Akcesoria plastyczne oraz dodatkowe zeszyty i inne artykuły papiernicze najlepiej dokupić na kilka dni po rozpoczęciu roku szkolnego — wiele sklepów organizuje wtedy posezonowe wyprzedaże.

Możliwe dofinansowania

Trudna sytuacja finansowa w rodzinie może być podstawą do uzyskania stypendium socjalnego — warto to sprawdzić w gminnym lub miejskim ośrodku pomocy społecznej. Takie stypendium może być szczególnie pomocne, jeśli mamy zadłużenie, a firmy windykacyjne oczekują od nas jego spłaty. W przypadku nagłych zdarzeń losowych, które wpłynęły na pogorszenie sytuacji materialnej ucznia, można starać się także o zasiłek szkolny.

Pomocnym rozwiązaniem są również stypendia unijne przyznawane w celu wyrównania szans edukacyjnych — mogą mieć formę pomocy rzeczowej, refundacji kosztów lub przekazywanych bezpośrednio uczniowi transz stypendium.

Zdolni uczniowie mają również szansę na otrzymanie dodatkowych stypendiów za dobre wyniki w nauce lub sporcie. Warto prześledzić różnorodne programy stypendialne oferowane przez ministerstwo, prezydenta miasta, burmistrza czy fundacje.

Dodaj komentarz