okno

Okna to niezbędny element wyposażenia każdych czterech kątów. Wybór okien ciągnie za sobą kolejne wybory, a mianowicie wybór parapetów, czy rolet. Poznajmy wszystkie podstawowe fakty, które trzeba wiedzieć o oknach, zwłaszcza gdy chcemy się zdecydować na montaż nowych okien lub renowację okien starych.

Okna jako [nie]zwykłe wypełnienie ściany

Na pierwszy rzut okna wydają się tylko zwykłym wypełnieniem ściany, w rzeczywistości ich funkcje okazują jednak niezwykłe, bo nie tylko przepuszczają światło do pomieszczenia, ale też w zależności od tego, czy się je zamyka, czy otwiera, przewietrzają pomieszczenie. Okna zawsze powinny odznaczać się właściwą szczelnością i rozszczelnieniem, a ponadto właściwą izolacją przed hałasem i przed utratą ciepła. Składają się ona z nieruchomej ościeżnicy wprawionej w ścianę oraz ruchomego skrzydła, czyli ramy i szyby.

O oknach drewnianych

Okna drewniane to okna, których szyby zostały wprawione w ramę z drewnianego materiału. Ich stylizacja najlepiej sprawdza się w starych obiektach takich jak kamienice, czy wieloletnie domki. Drewniane okna to okna bardzo trwałe, aczkolwiek trzeba je pielęgnować, na przykład przez malowanie lub/oraz lakierowanie. Ich nie najlepsza sława wynika z czasów komunizmu, gdy okna tego typu wyrabiano po prostu niechlujnie, nie oznacza to jednak, iż okna drewniane pozostają gorsze od innych rodzajów okien.

O oknach plastikowych

Okna plastikowe to okna, których szyby zostały wprawione w ramę z plastikowego, a ściślej z polichlorkowo-winylowego materiału. Ich stylizacja najlepiej sprawdza się w nowych obiektach takich jak bloki, czy nowoczesne domki. Plastikowe okna to okna dość trwałe, a do tego nie trzeba ich specjalnie pielęgnować, nie licząc rzecz jasna ich systematycznego mycia.

O oknach aluminiowych

Okna aluminiowe to okna, których szyby zostały wprawione w ramę z aluminiowego materiału. Ich stylizacja najlepiej sprawdza się w takich obiektach jak biurowce, albo galeriowce. Aluminiowe okna to okna niezwykle sterylne, ale należy pamiętać, iż w razie uszkodzenia szyby, wymienia się ją tylko i wyłącznie z ramą i ościeżnicą, skrupulatnie ze sobą w tym wypadku połączonymi.

Parapety pod okna

Oknom towarzyszą zawsze parapety. Parapety to wykończenie ściany pod oknem. Te zewnętrzne chronią ściany przed zaciekami, a te wewnętrzne chronią pomieszczenie przed utratą ciepła. Parapety zewnętrzne i wewnętrzne zawsze powinny współgrać nie tylko ze sobą nawzajem, lecz również z oknami oraz budynkiem i pomieszczeniem.

Rolety na okna

Kochamy okna za to, że przepuszczają światło, ale gdy przepuszczają go zbyt wiele, można je znienawidzić… albo zamontować rolety. Rolety stanowią płachty zasłaniające okno i w ostatnim czasie cieszą się większą popularnością niż rolety poziome, rolety pionowe, czy plisy okienne również chroniące przez słońcem. O ile rolety zewnętrzne chronią jedynie przed światłem, o tyle rolety zewnętrze, bo takowe też występują, chronią ponadto przed hałasem, zanieczyszczeniami i włamaniami.

Dobrej jakości okna do swojego domu lub mieszkania znajdziesz w Anex Okna.

Dodaj komentarz