kobieta

Dobre samopoczucie kobiety to głównie komfort w okolicach intymnych. Może się wydawać, że jest to oczywista sytuacja, jeśli nie występuje żadna choroba. Warto jednak wiedzieć, że tak do końca nie jest, ponieważ większość kobiet nawet każdego miesiąca doświadcza różnych nieprzyjemnych dolegliwości.

Najbardziej popularne jest wrażenie nadmiernej suchości pochwy, które może być spowodowane przez używanie nieodpowiednich kosmetyków, stosowanie tamponów lub bywa związane z rozwojem infekcji. Często występują także upławy, które są jeszcze bardziej nieprzyjemne.

Jak walczyć z upławami?

Upławy to wydzielina z pochwy, która nie wygląda jak naturalna i zdrowa. Ma inny kolor, najczęściej żółtawy lub zielonkowaty, specyficzną konsystencję – pienistą lub grudkową oraz wyraźny zapach. Upławy rzadko występują samodzielnie. Zazwyczaj wraz z nimi pojawiają się także inne uciążliwe dolegliwości, jak pieczenie, swędzenie czy zaczerwienienie okolic intymnych.

Jak powstają upławy, czyli co robić, by się przed nimi ustrzec?

Upławy są wynikiem zakażenia, do którego dochodzi podczas kontaktów seksualnych z nosicielem, korzystania z basenów, saun i łaźni lub cudzego ręcznika. Czasami problem pojawia się w momencie spadku odporności – np. po antybiotykoterapii. Lekarze zalecają, by kobiety, które już mały w swoim życiu grzybicę pochwy, po każdej antybiotykoterapii przyjmowały także probiotyki dopochwowe, które mogą uchronić je przed kolejną chorobą.

Infekcje intymne bardzo często dotykają młode kobiety, które są aktywne seksualnie. Wiele zachorowań odnotowuje się w okresie wakacyjnym, szczególnie podczas powrotów z urlopów. Kolejną grupę osób narażonych na upławy stanową kobiety w ciąży i przechodzące menopauzę.

Dodaj komentarz