nadgarstek

Wskazaniem do wykonania ultrasonografii dopplerowskiej jest niepokojące drętwienie i mrowienie rąk. Osoba doświadczająca takich objawów może przypuszczać, że przyczyną jest na przykład zawał serca. Niepokój bywa uzasadniony, gdy mrowienie dotyczy lewej ręki. USG Dopplera umożliwi wczesne wykrycie zmian żylnych i tętniczych oraz pozwoli ustalić przyczyny nieprawidłowości w przepływie krwi, między innymi do górnych kończyn.

Na czym polega badanie USG Dopplera?

Diagnostyka medyczna  wykorzystuje ultrasonografię Dopplera, dzięki czemu na wczesnym etapie wykrywane są schorzenia żylne i zmiany w tętnicach. Fala ultradźwiękowa zostaje wysłana przez głowicę w kierunku badanej części ciała. Przenika przez ciało, zostaje odbita od płynącej krwi, po czym przekazuje informację do głowicy rejestrującej. Ultrasonograf, z którym głowica USG jest połączona, obrazuje wszystkie zmiany częstotliwości fal dźwiękowych na monitorze komputera. Lekarz specjalista dokonuje interpretacji uzyskanych wyników. Informacja, w którym miejscu krew płynie wolniej oraz jaki jest przekrój tętnic i żył, umożliwia zlokalizowanie wszystkich zwężeń naczyń krwionośnych. Poddanie się badaniu USG Dopplera pomoże zapobiec niebezpiecznym chorobom, na przykład miażdżycy lub zakrzepicy.

Pacjent nie musi przygotowywać się do wykonania badania. Po rozmowie z lekarzem należy odsłonić badaną część ciała i ułożyć się we wskazanej pozycji. Na skórę zostanie nałożony żel przewodzący, po którym przesuwana będzie głowica ultrasonografu. Na monitorze komputera pojawi się kolorowy obraz. Lekarz na bieżąco interpretuje wynik badania. Pacjent słyszy także szum krwi, a lekarz analizując efekty dźwiękowe, ma dostęp do dodatkowych istotnych informacji. Badanie trwa kilkanaście minut. Jest nieinwazyjne i bezbolesne, możliwe do przeprowadzenia w każdym wieku.

Mrowienie rąk na skutek zakrzepicy

USG Dopplera wskaże miejsca, w których nastąpiło zwężenie naczyń krwionośnych, obecność  skrzepliny, a nawet brak przepływu krwi. W takiej sytuacji pacjenci odczuwają drętwienie dłoni, pojawia się obrzęk i bolesność kończyny. Takie objawy mogą wystąpić z powodu  przeciążenia dłoni, wykonywania ciężkiej pracy fizycznej, a także układaniu ręki przez długi czas w niezmienionej pozycji. Przyczyny zakrzepicy górnych kończyn lekarze  upatrują w nacisku obojczyka i żebra na żyłę podobojczykową. Ból i obrzęk pojawia się wówczas w całej ręce. Takie schorzenie określa się w medycynie jako zespół Pageta i Schroettera. Badania dopplerowskie wykonuje się w czasie całego leczenia, w celu monitorowania jego przebiegu i skuteczności.

Różne przyczyny mrowienia rąk

Mrowienie i drętwienie rąk może następować z wielu powodów. Często na tę dolegliwość skarżą się osoby prowadzące siedzący tryb życia. Przyjmowanie przez długi czas jednej pozycji również może wywołać nieprzyjemne odczucie.  Dolegliwość występuje wówczas, gdy organizm cierpi na niedostatek witaminy B, magnezu oraz wapnia.

Uczucie mrowienia nazywane jest parestezją. Niepokój powinny wzbudzać towarzyszące mu osłabienia, problemy z kontrolą ruchu, pojawiający się paraliż dłoni, a nawet kłopoty ze wzrokiem i wysłowieniem się. Jeśli mrowienie pojawia się często, należy zgłosić się do lekarza. Badanie dopplerowskie pozwoli wykluczyć problemy krążeniowe. Pacjent może zostać poddany także innym  badaniom – ortopedycznym, neurologicznym, z udziałem rezonansu magnetycznego i tomografii.

Zespół cieśni nadgarstka

Częstą przyczyną parestezji jest występowanie cieśni nadgarstka. Nacisk na naczynia krwionośne dłoni w następstwie przeciążenia, na przykład przez długotrwałą pracę przy komputerze, grę na instrumencie muzycznym, pracę na taśmie produkcyjnej lub w czasie treningów, skutkuje naciskiem na nerw pośrodkowy i wywołuje drętwienie. Ażeby uniknąć takich dolegliwości, należy urozmaicać ruchy dłoni, nie zmuszać się do wielogodzinnych czynności w jednej pozycji, co prowadzi do zniekształcenia ścięgien i ucisku nerwów. Konsekwencją pogłębiającej się cieśni nadgarstka jest utrata kontroli nad ruchami kciuka, a nawet upośledzenie wykonywania prostych czynności manualnych.

Źródło: GabinetUSG.com.pl – badania USG

Dodaj komentarz