Elektrolitami określamy wodne roztwory jonów, które mają dodatni (katoda) lub ujemny (anoda) ładunek elektryczny. Znajdują się one w naszej krwi, osoczu, a także płynach ustrojowych. Odgrywają ważną rolę w prawidłowym działaniu całego organizmu, w szczególności układu nerwowego i mięśniowego. W końcu to one przewodzą impulsy nerwowe. Do najważniejszych elektrolitów zaliczamy sód, potas, wapń oraz magnez.
Niedobór elektrolitów
Odpowiedni, stale utrzymujący się poziom elektrolitów gwarantuje nam właściwe funkcjonowanie organizmu. To dzięki nim transportowana jest woda przez błony komórkowe. Jony potasu i sodu pełnią istotną funkcję w przewodzeniu impulsów nerwowych, wspomagając prawidłową pracę nerwów oraz samego mózgu. Natomiast jony chlorkowe w sposób szczególny wpływają na właściwą kurczliwość mięśni szkieletowych i mięśni serca (co wiąże się z pompowaniem krwi i dostarczaniem tlenu do wszystkich komórek organizmu), a także mają swój udział w wytwarzaniu kwasu solnego (kluczowego składnika soku żołądkowego). Niewystarczająca ilość elektrolitów zakłóca funkcjonowanie całego organizmu.
Objawy i przyczyny niedostatku elektrolitów
Zaburzenia równowagi elektrolitowej objawiają się m.in. gorączką, wymiotami, biegunką oraz osłabieniem i złym samopoczuciem. Niedostateczny poziom elektrolitów powoduje senność, apatię i brak motywacji do wykonywania codziennych obowiązków. Niekiedy zdarzają się zawroty głowy i omdlenia, a także odwodnienie. Szczególnie niebezpieczne jest to dla dzieci, bo nie tylko zagraża ich zdrowiu, ale i życiu. Skrajne odwodnienie organizmu może prowadzić do zaburzeń świadomości i mowy, utraty przytomności, a ostatecznie do śmierci.
Do najczęstszych powodów niedoboru elektrolitów zaliczyć możemy zaburzenia czynności układu pokarmowego, a także upał. Gdy na zewnątrz jest wysoka temperatura, zaczynamy się mocno pocić, tracąc tym samym cenne minerały. Dlatego przyczyną nieodpowiedniej ilości elektrolitów jest również wysiłek fizyczny.
Uzupełnianie poziomu elektrolitów
Głównym sposobem na uzupełnienie poziomu elektrolitów jest nawadnianie się od środka, czyli picie dużej ilości wysoko zmineralizowanej wody. Odpowiednie będą również soki pomidorowe, będące bogatym źródłem potasu. Ważne jest także wprowadzenie odpowiedniej diety, której elementy zawierać będą sód, potas i magnez.
Osoby uprawiające sport powinny sięgać po napoje izotoniczne, które oprócz wody, węglowodanów i witamin mają w swoim składzie sód, potas, wapń i magnez. To sprawia, że lepiej one nawadniają i uzupełniają straty energii.
Dobrym uzupełnieniem diety są płyny nawadniające, o których więcej informacji można zasięgnąć na stronie orsalit.pl. Nie zapominajmy również o odpowiedniej ilości snu (ok. 8h).
Ochrona przed utratą elektrolitów
Aby nie dopuszczać do utraty elektrolitów w organizmie należy pamiętać o kilku zasadach. Przede wszystkim o niepodejmowaniu intensywnego wysiłku fizycznego podczas upałów. W trakcie infekcji, która objawia się gorączką, biegunką czy wymiotami, należy przyjmować dwa razy więcej płynów niż zwykle (ok. 3 litrów wody dziennie). Ważne jest, by jak najszybciej uporać się z dolegliwościami. Chcąc zmienić swoją dietę warto robić to stopniowo, a nie drastycznie.