meble

Mrozy i śnieg powoli odchodzą w zapomnienie, zamiast tego coraz częściej widzi się promienie wiosennego słońca. To idealny czas na przegląd warsztatu i być może odświeżenie jego wyposażenia, po to, by już niedługo rozpocząć pierwsze wiosenne porządki i drobne prace remontowe.

Niezbędne wyposażenie

Każdy majsterkowicz, który uwielbia drobne prace naprawcze, powinien być wyposażony w odpowiedni do tego sprzęt, na który składają się różnego rodzaju narzędzia. Naprawa drewnianej ławki czy altany nie będzie skomplikowaną czynnością, tylko jeśli użyjemy do tego specjalistycznego sprzętu. Przykładowo, żeby naprawić cieknącą w altanie rurę, nie znajdziemy do tego nic odpowiedniejszego niż hydrauliczne klucze do rur, ciężko jest wyobrazić sobie inny tok działania.

Przykładowe wyposażenie skrzynki początkującego majsterkowicza obejmuje:

  • Młotek – jak sama nazwa wskazuje, używany głównie do wbijania, przybijania, dostępny w wielu rozmiarach i o różnej wadze.
  • Śrubokręt – niezastąpiony, kiedy potrzeba coś wykręcić bądź przykręcić. Śrubokręty ze względu na różną specyfikę śrub dzielą się na te płaskie i krzyżowe, które również dostępne są w wielu rozmiarach.
  • Nóż introligatorski – znany potocznie jako nożyk do tapet.
  • Narzędzia miernicze, takie jak na przykład poziomica, rozwijana miarka czy kątomierz.
  • Taśma izolacyjna – jej szeroki wachlarz zastosowań ugruntował jej pozycję na wysokim miejscu, na liście niezbędnych domowych narzędzi.
  • Latarka – przydatna przy naprawie słabo oświetlonych elementów, powinna znaleźć się nie tylko na każdym warsztacie, ale w każdym domu, choćby z powodu ewentualnej awarii prądu. Kombinerki – nieskomplikowane, intuicyjne urządzenie przydatne do cięcia, dociskania, podtrzymywania itp.
  • Obcęgi – konieczne przy wyciąganiu czy podważaniu niechcianych gwoździ.

Trudno wyobrazić sobie prace naprawcze bez któregoś z tych sprzętów, oczywiście, nie brakuje dziś „złotych rączek”, które potrafią zrobić coś z niczego, ale przecież nie o to w tym wszystkim chodzi, życie trzeba sobie ułatwiać. To oczywiście podstawowe przykłady najprzydatniejszych narzędzi do nieskomplikowanych prac w domu i na ogrodzie, jeśli chcemy rozbudować wyposażenie swojego warsztatu, warto również zaopatrzyć się w narzędzia ogrodnicze, takie jak szpadel, sekator czy kosiarka spalinowa.

Dodaj komentarz