Duża część młodych ludzi obecnie widzi siebie nie jako pracownika etatowego, ale jako właściciela własnej działalności gospodarczej. Oczywiście pojawiają się pewnego rodzaju przeciwności na drodze do sukcesu (jak chociażby pozyskiwanie środków na start), lecz zarówno pewne instytucje jak i prywatni sponsorzy mogą sprawić, że droga do rozpoczęcia działania będzie prostsza. Osoba zaczynająca prowadzić swój biznes po raz pierwszy natknie się jednak na inne przeciwności, których samodzielnie nie będzie w stanie pokonać. Przede wszystkim mowa tutaj o kwestiach prawnych. Z oczywistych przyczyn, zasady działalności gospodarczej są szczegółowo skonkretyzowane. Orientacja nie tylko w aktualnym stanie prawnym, ale i przyszłych stanach, wydaje się tutaj obowiązkowa.
Nieznajomość prawa szkodzi
Paremia prawnicza „ignorantia iuris nocet” (z łaciny „nieznajomość prawa szkodzi”) w podręcznikach prawniczych przedstawiana jest jako nie wiążąca w stu procentach w polskich realiach. Praktyka pokazuje jednak, że zwłaszcza osoby prowadzące działalność gospodarczą są narażone na odpowiedzialność za swoje błędy spowodowane nieznajomością przepisów. Z pomocą może przyjść adwokat. Chociaż często zdarza się, że duże przedsiębiorstwa mają swoich własnych prawników, na początku działalności może nie być na to środków. Czy istnieje jakieś rozwiązanie? Oczywiście! Jest nim niezależna kancelaria adwokacka. Praktycznie każdy adwokat z chęcią podejmie się udzielenia porady prawnej. Często nie będzie ona nawet droga. Kluczem jest odpowiedni wybór prawnika. Przede wszystkim należy pamiętać, że także mniejsze kancelarie posiadają odpowiednie zaplecze informacyjne. To, że dana kancelaria nie jest kojarzona z biznesem, a na przykład ze sprawami spadkowymi, nie oznacza, że nie będzie mogła pomóc początkującej, małej firmie. Zakres przepisów może okazać się niewielki, a każdy prawnik zna je doskonale.
Dlaczego nie warto próbować na własną rękę?
Można dojść do wniosku, że przecież nie jest potrzebny adwokat czy radca prawny, skoro przepisów jest mało i są proste. Prawda jest jednak taka, że znajomość tekstu to jedno, a jego interpretacja i powiązanie z innymi aktami prawnymi to drugie. Prawnicy uczą się tego przez wiele lat na uczelniach oraz aplikacji. To, co w oczach przeciętnego człowieka jest proste, wcale proste może nie być. Tak jest z prawem. Prawnik ma za sobą lata poznawania technik, tekstów prawnych i orzecznictwa. Właśnie to jest warunkiem minimalnym do obracania się w świecie przepisów związanych z działalnością gospodarczą.