woda

Picie wody jest bardzo ważne dla każdego człowieka. Dostarczenie do organizmu odpowiedniej ilości płynów każdego dnia zapewnia dobre samopoczucie, ale także wpływ na poprawny przebieg wszystkich procesów, zachodzących w ludzkim ciele. Jednak o ile nie ulega wątpliwości, że pragnienie najlepiej gasi woda, pojawia się przy tym pytanie – jaką wodę pić, by zachować zdrowie? Którą wybrać – wodę gazowaną czy niegazowaną?

Picie wody – dlaczego jest tak ważne?

Człowiek składa się w większości z wody i jest to fakt naukowo udowodniony. Co więcej, organizm potrzebuje odpowiedniej ilości płynów, by pracować bez problemów, a wszystkie procesy zachodziły w prawidłowy sposób. Woda oczyszcza organizm z toksyn, wspomaga procesy trawienne, a także usprawnia metabolizm, co jest ważne szczególnie podczas odchudzania. Niedostarczanie odpowiedniej ilości wody powoduje spadek samopoczucia, a także pogorszenie wyglądu i jakości skóry. Staje się sucha, szara i pozbawiona życia. Jak widać zatem, woda ma wpływ zarówno na zdrowie, jak i wygląd, dlatego warto kontrolować ilości przyjmowanych płynów – najlepiej, by było to około 2 litrów dziennie. Bez wątpienia najzdrowsza jest woda, jednak która jest lepsza dla naszego organizmu – woda gazowana czy niegazowana?

Najlepsza woda do picia

  •         Zastanawiając się, jaką wodę pić, by zachować organizm w doskonałej formie, trzeba przede wszystkim pamiętać, że woda powinna także dostarczać organizmowi odpowiednich składników mineralnych. Najwięcej ich znajduje się w wodzie mineralnej, jednak każda z nich charakteryzuje się innym stężeniem tych składników. Warto podczas zakupów kierować się zasadą – poniżej 500 mg/l to mało, powyżej 500 to dużo, natomiast powyżej 1500 mg/l to dużo i tego typu woda powinna być stosowana w uzgodnieniu z lekarzem. Na co dzień warto wybierać wody nisko i średnio zmineralizowane.
  •         Kolejną ważną kwestią jest wybór: woda gazowana czy niegazowana. Do niedawna panował pogląd, że woda gazowana jest niezdrowa, jednak obecnie odchodzi się od tej teorii. Pić można zarówno jedną, jak i drugą, z tym, że są sytuacje, w których warto postawić na niegazowaną.

Woda gazowana czy woda niegazowana – którą warto wybrać

Woda gazowana to woda nasycona dwutlenkiem węgla – CO2, która może być różna w zależności od miejsca, z którego woda jest wydobywana. Jest ona odpowiednia do picia, tak samo jak woda niegazowana, jednak nie każdy powinien sięgać po tę z bąbelkami. Woda gazowana wspomaga metabolizm, pobudza procesy trawienne, wspomaga apetyt. Dwutlenek węgla pomaga również przyswajać składniki mineralne z wody. Zatem osoba zdrowa może wybrać zarówno jeden, jak i drugi rodzaj wody.

Kto powinien uważać na dwutlenek węgla?

  •         Kobiety w ciąży powinny wybierać wodę niegazowaną, ponieważ dwutlenek węgla zawarty w wodzie gazowanej może podrażniać żołądek i powodować wzdęcia.
  •         Także kobiety karmiące piersią oraz małe dzieci powinny powstrzymać się od spożywania wody gazowanej.

·         Osoby, borykające się z problemami gastrycznymi, cierpiące na zespół jelita wrażliwego, jak również wszyscy po zabiegach przewodu pokarmowego powinny wybrać wodę niegazowaną.

Dodaj komentarz