komputer

Obecnie wiele firm korzysta z usług kolokacyjnych, pozwalających na właściwe zabezpieczenie danych, jak i samych serwerów. Największe korzyści można osiągnąć korzystając z usług profesjonalnego dostawcy usług. Na co zwrócić uwagę przy jego wyborze?

Od czego warto zacząć?

Wybranie właściwego dostawcy usługi kolokacji serwerów, na pewno nie należy do najprostszych zadań. Trzeba wziąć pod uwagę wiele czynników, aby nie popełnić w tym zakresie niepotrzebnych błędów. Podejmując dobrą decyzję, nie trzeba będzie ponosić dodatkowych kosztów związanych z koniecznością zmiany dostawcy, bo poprzedni nie spełniał oczekiwań.

Aby podjąć mądrą decyzję, musisz przede wszystkim odpowiedzieć na kilka podstawowych pytań:

  • Jakie masz oczekiwania wobec dostawy usługi, zarówno w zakresie modelu biznesowego, jak i typowo IT?
  • Czy liczysz na pomoc firmy hostingowej w rozwoju posiadanych technologii?
  • Co chcesz osiągnąć poprzez korzystanie z usługi, jaką jest kolokacja serwerów?

Podstawowa umowa o kolokację serwerów trwa od 3 do 5 lat. Jak widać, jest to całkiem spory czas. Dlatego należy wszystko mądrze przemyśleć, aby później nie żałować podjętej decyzji.

Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze dostawcy usługi?

Podstawowymi czynnikami, na które musisz zwrócić uwagę wybierając dostawcę usługi kolokacji serwerów są:

  • zasilanie – warto sprawdzić możliwości poszczególnych operatorów, pod względem zasilania. Wymagania w tym zakresie stale rosną, więc lepiej wybrać dostawcę, który rozwija się i jest elastyczny,
  • umowa – należy bardzo dokładnie zapoznać się z wszystkimi warunkami znajdującymi się w umowie. Zwykle są one sporządzane tak, aby jak najwięcej korzyści uzyskał operator kolokacji, a nie klient. Istotne jest, aby nie bać się negocjowania warunków. Warto zwrócić uwagę na wszystkie niepokojące nas punkty,
  • lokalizacja – nie decyduj się na korzystanie z usług dostawcy, który znajduje się zbyt daleko od Twojej firmy. Co prawda można zarządzać obecnie wszystkim zdalnie, ale czasem może być potrzeba udania się do siedziby dostawcy. Jeżeli będzie on działał w innym mieście, powstaną tutaj pewne kłopoty logistyczne.

Dodaj komentarz