dom

Centrala alarmowa służy do kontroli nad pozostałymi elementami systemu alarmowego. Najważniejszym parametrem przy wyborze tego urządzenia jest ilość obsługiwanych linii dozorowych. Główne rodzaje centrali alarmowych to Integra, Versa i Micra. Do ochrony dużego domu jednorodzinnego najczęściej montuje się moduł Versa, a do mniejszych obiektów, np. domków letniskowych lub sklepów, skierowany jest moduł Micra.

Czym jest centrala alarmowa?

Centrala alarmowa jest najważniejszym elementem systemu alarmowego, który służy do wykrywania i sygnalizowania zagrożenia. Za pomocą tego urządzenia kontroluje się takie elementy zestawu, jak czujniki, klawiatury i mniejsze części detekcyjne. Centrala alarmowa dba o sprawne działanie całego systemu, uruchamia sygnalizację w razie potrzeby oraz powiadamia użytkownika o zagrożeniach w sposób zdalny (na komputer lub smartfon).

Czym się kierować wybierając centralę alarmową dla domu jednorodzinnego?

Najważniejszym parametrem określającym przydatność danego sprzętu jest ilość obsługiwanych linii dozorowych lub potencjalna możliwość ich rozbudowy. Łatwo określić ten wskaźnik, ponieważ z reguły urządzenia te mają tę liczbę podaną w nazwie, np. Versa 10 oznacza, że ma 10 wejść na płycie. Jednak należy dokładnie sprawdzać parametry, ponieważ niektóre sprzęty mają określoną maksymalną możliwość rozbudowy, np. Integra 128. Dodatkowo przed zakupem warto zwrócić uwagę na:

  • rodzaj trybów (w domu przydaje się tryb sypialniany),
  • ilość kodów (dla różnych członków rodziny),
  • połączenie z telefonem komórkowym,
  • współpracę z innymi urządzeniami bezprzewodowymi (laptopy, tablety),
  • rodzaj dostępnych modułów (dla automatyki domowej).

Rodzaje centrali alarmowych – Integra, Versa i Micra

Centrale alarmowe Integra są przeznaczone dla dużych przedsiębiorstw i budynków państwowych, ponieważ mają duży zasięg oraz znaczną ilość obsługiwanych linii dozorowych. Versa natomiast jest skierowana do większych domów lub sklepów. System ten można swobodnie konfigurować w zależności od tego, czy mieszkańcy są w domu lub nie. Wyróżnia się tryb pełnego, dziennego i nocnego czuwania. Jest to najczęściej wybierany rodzaj centrali do instalacji w dużych domach. Moduł alarmowy Micra natomiast jest prosty w obsłudze oraz łatwy w instalacji – montaż zajmuje niecałą godzinę. Obsługuje się go za pomocą bezprzewodowej klawiatury lub zdalnego sterowania pilotem, więc jest wygodnym i łatwym w komunikacji urządzeniem, które można sterować poprzez telefon komórkowy. Jest to dobry wybór na zabezpieczenie małego domku, garażu lub sklepu. To również najtańsza wersja modułu alarmowego.

Dodaj komentarz