lekarz

Wiele osób błędnie zalicza badania laboratoryjne i diagnostyczne do jednej grupy. Okazuje się jednak, że należy je rozdzielać. Jak sama nazwa wskazuje badania laboratoryjne są związane z dokładnym badaniem pobranych próbek, badania diagnostyczne zaś dzielą się aż na trzy części i wiążą z wywiadem lekarskim, tak zwanym badaniem podmiotowym (do których niejednokrotnie zalicza się badania laboratoryjne) oraz tak zwane analizy obrazowe i endoskopowe.

Lista bezpłatnych badań diagnostycznych

Lekarz pierwszego kontaktu może wydać skierowanie na badania: hematologiczne, biochemiczne, mikrobiologiczne, elektrokardiograficzne, ultrasonograficzne, radiologiczne, a w razie potrzeby nawet endoskopowe. Po otrzymaniu skierowania warto sprawdzić kilka ośrodków, w których będziemy mogli je wykonać. Na stronie cmp.med.pl znajdziemy pełną listę usług. Będziemy mogli także zapisać się na nie online. Zaoszczędzimy dzięki temu mnóstwo czasu na telefony lub podróże po placówkach. Panel pacjenta umożliwia także odebranie wyników, oraz pobranie historii konsultacji i zaleceń.

Przygotowanie do badania

Niestety przygotowanie do poszczególnych analiz może się nieco różnić. Przykładowo do tomografii komputerowej należy być na czczo i na około sześć godzin przed badaniem pić jedynie wodę. Jeśli musimy przyjmować leki, zróbmy to na około dwie godziny, zanim rozpoczniemy tomografię. W przypadku badania CT jamy brzusznej konieczne będzie również wypicie przed samym badaniem około dwóch szklanek wody niegazowanej. Należy mieć na uwadze, że nie wszyscy pacjenci będą dopuszczeni do tego typu diagnostyki. Jest ona zakazana między innymi kobietom ciężarnym.

Badanie EEG jest nieco mniej popularne stąd też niewiele osób wie jak prawidłowo się do niego przygotować. Okazuje się, że niezwykle istotne jest aby przed diagnostyką nie używać żadnych kosmetyków do włosów (oprócz oczywiście szamponu). Należy się także wyspać i unikać spożywania kofeiny. Samo badanie polega na umieszczeniu na głowie elektrod, które wysyłają tak zwany system bioelektryczny. Dzięki temu uzyskiwany jest zapis fal mózgowych, analizowanych następnie przez lekarza.

Dodaj komentarz