magazyn

Aby magazyn mógł dobrze funkcjonować, niezbędne są odpowiednie rozwiązania logistyczne. Właściwe zagospodarowanie przestrzeni magazynowej, odpowiednie rozmieszczenie regałów magazynowych zapewni wysoki poziom wydajności i efektywności pracy, a jednocześnie najwyższy standard działania magazynu.

Regały magazynowe

Podstawowym wyposażeniem każdego magazynu są regały magazynowe. Powinny być one dobrane odpowiednio do wielkości magazynu, do specyfiki towaru oraz do wybranego przez przedsiębiorcę sposobu magazynowania towaru – czy są to palety, czy zbiorniki czy może towary przechowywane są luzem lub w kartonach.

Najpopularniejszym rodzajem regałów spotykanych w magazynach, sklepach, hurtowniach są regały półkowe. To regały przeznaczone do ręcznego magazynowania towarów lekkich oraz średnio ciężkich, których zarówno załadunek jak i rozładunek może być wykonywany ręcznie bez konieczności używania specjalistycznego sprzętu takiego, jak wózki widłowe.

Regały półkowe są uniwersalne, można je stosować w różnych branżach, łatwo je zdemontować, podwyższyć, obniżyć, powiększyć i poszerzyć o kolejne półki. Idealnie nadają się więc do pomieszczeń o nietypowych kształtach i wymiarach.

Podstawą profesjonalnych systemów magazynowych, gdzie towary składa się na paletach są regały paletowe. Zapewniają bezpośredni dostęp do wszystkich palet, dzięki czemu oszczędza się czas podczas załadunku i rozładunku towarów. Nie trzeba zdejmować jednej palety, żeby dostać się do następnej. Regały paletowe to idealne wyposażenie dużych magazynów, w których używa się specjalistycznego sprzętu typu wózki widłowe, podnośniki itp.

Do przechowywania elementów długich – rur, szyn, desek, kątowników, itp. służą regały wspornikowe. Tego typu regały idealnie sprawdzą się w branży budowlanej – w magazynach, sklepach, hurtowniach zajmujących się sprzedażą artykułów budowlanych.

Wybierając regał do magazynu należy zwrócić uwagę, u jakiego producenta chcemy go kupić. Warto sprawdzić czy regał posiada certyfikat bezpieczeństwa oraz w jaki sposób działa serwis gwarancyjny.

Szafy i wózki widłowe

W magazynie często niezbędne jest zamocowanie szafy metalowej, służącej do przechowywania cenniejszych narzędzi oraz do archiwizowania dokumentów. Towary składowane w magazynie często trzeba przewieźć w inne miejsce. Niezbędne są wtedy wózki widłowe, które są w stanie przetransportować towary o dużej wadze, ważące nawet kilkadziesiąt ton.

Dodaj komentarz