dom

Wiele rodzin marzy o tym, aby wspólnie zamieszkać we własnym domu. Jest to opcja o wiele atrakcyjniejsza niż mieszkanie w bloku, gwarantuje więcej swobody i wolności. Jednak sama budowa domu jest czasochłonnym i skomplikowanym procesem, szczególnie dla osób niezorientowanych w branży budowlanej. Od czego zacząć stawianie domu w Gdańsku?

Znalezienie miejsca

Oczywiście najważniejsza będzie lokalizacja, w końcu nie wszędzie można stawiać domy. Gdańsk jest dużym miastem, nieustannie się rozrastającym, dlatego dopiero na peryferiach znajdziemy ziemię w dobrej cenie. Jednak przed finalizacją zakupu należy sprawdzić plan zagospodarowania przestrzennego dla danego regionu. Może się bowiem okazać, że nasz wymarzony projekt domu nie wpisuje się w ten plan i będziemy musieli z niego zrezygnować. Niestety, nie każdy teren jest objęty takim planem, co wcale nie oznacza, że zagospodarowanie na nim może być dowolne. W takiej sytuacji należy zwrócić się do gminy z prośbą o indywidualne określenie wytycznych.

Wybranie projektu

Chyba najważniejszym etapem budowy domu jest sporządzenie odpowiedniego projektu. W Gdańsku dostępne są liczne agencje architektoniczne, które się w tym specjalizują, np. kli.com.pl. W takim biurze staniemy przed wyborem jednej z dwóch opcji. Możemy poprosić o sporządzenie indywidualnego projektu, według naszych ścisłych wytycznych. W takiej sytuacji jednak należy liczyć się z kosztem rzędu nawet kilkunastu tysięcy złotych. Bowiem każdy element nowego projektu musi być zatwierdzony osobno, przez co czas realizacji się wydłuża a cena rośnie.

Jednak większość osób decyduje się na kupno gotowego projektu u wybranego architekta. Są to tak zwane projekty powtarzalne, dzięki nim na wielu osiedlach można spotkać identyczne domy, Gdańsk nie jest tutaj wyjątkiem. Dzięki temu, że wybrany przez nas projekt był już wcześniej realizowany większość formalności związanych z jego dokumentacją przebiega bezproblemowo.  W przypadku tej opcji to na nas spada ciężar sprawdzenia, czy wybrany projekt spełnia normy zagospodarowania przestrzennego.

Dodaj komentarz