Współczesny rynek budowlany stawia wysokie wymagania dotyczące szybkości i kosztów, ale też jakości realizacji inwestycji. Poszukiwanie oszczędności, zarówno w sferze finansów, jak i czasu, przy równoczesnej potrzebie korzystania z rozwiązań ekologicznych i energooszczędnych, zmusza inwestorów do sięgania po coraz to nowocześniejsze technologie, do których należą systemy lekkiej zabudowy.
Funkcjonalnie…
Systemy lekkiej zabudowy to technologia wznoszenia budynków przemysłowych, jak i mieszkalnych, która polega na stosowaniu – jak sama nazwa wskazuje – lekkich i nowoczesnych materiałów i prostych technik montażu. Zazwyczaj mamy tu do czynienia ze szkieletem stalowym obudowanym płytami warstwowymi, co razem tworzy niezwykle funkcjonalną całość. Jakie są zalety takich systemów?
- Wysoka jakość realizacji – systemy lekkiej zabudowy, do których wykorzystuje się np. płyty warstwowe Gór-Stal, są ognioodporne, posiadają bardzo dobry współczynnik przewodzenia ciepła, a więc stanowią doskonałą termoizolację, a przy tym tworzą również barierę akustyczną. Obiekty takie wyróżnia również odporność na warunki atmosferyczne
- Szerokie zastosowanie – technologie lekkiej zabudowy wykorzystuje się do wznoszenia obiektów przemysłowych, np. hal, magazynów, hurtowni czy garaży, budynków użyteczności publicznej, w tym lokali handlowych i usługowych, ale też budynków mieszkalnych, co jest już powszechnie spotykanym zjawiskiem na Zachodzie.
- Lekkość konstrukcji – jak sama nazwa wskazuje, tego typu systemy zabudowy wyróżnia wyjątkowa lekkość, co przekłada się na prostotę realizacji i szybkość montażu.
- Dowolność wykończenia – płyty warstwowe dostępne są w bogatej kolorystyce, istnieje też możliwość dowolnej aranżacji konstrukcji wewnątrz, jak i na zewnątrz.
… I oszczędnie
Ważnym atutem systemów lekkiej zabudowy jest również fakt, iż generują one oszczędności na wielu polach. Wyjaśnia to pracownik firmy produkującej płyty warstwowe Gór-Stal: Lekkość konstrukcji wykonywanych przy użyciu stali oraz płyt warstwowych znacznie skraca czas realizacji. Prefabrykacja elementów, prostota montażu i lekkość materiałów – wszystko to sprawia, że inwestycje mogą być realizowane znacznie szybciej niż w przypadku tradycyjnych technologii, np. murowanej. Przyspieszony czas realizacji, a więc krótsza praca ekipy montażowej,to również oszczędność pieniędzy. Ponadto w przypadku lekkiej zabudowy prace mogą być prowadzone nawet w niesprzyjających warunkach, niezależnie od pogody, co również daje więcej możliwości inwestorom. Nic więc dziwnego, że tego typu konstrukcje cieszą się coraz większym zainteresowaniem.