sprężarka

W dzisiejszych czasach jest dostępny powszechny dostęp do motoryzacji. Ludzie ciągle muszę się przemieszczać. Obowiązki służbowe czy też prywatne życie wymaga od nas pokonywania dużej ilości kilometrów. Niezależnie jakim środkiem transportu to robimy, zawsze wszystkie te maszyny łączy pewna cecha. Wszystkie samochody, motocykle, autobusy, ciężarówki, pociągi czy nawet samoloty muszą posiadać zawieszenie. Co to takiego jest zawieszenie? Jest to układ dzięki któremu pojazd może komfortowo prowadzić się po drodze. Są rożne rodzaje takiego zawieszenia. Ale skupimy się na jednym z nich – zawieszeniu pneumatycznym.

Co to jest zawieszenie pneumatyczne?

Zawieszenie to opiera się na układzie pneumatycznym, który pozwala bardzo dobrze wychwycić np. dziury, ale i lepiej trzymać się jezdni. Zawieszenie to początkowo był stosowane w maszynach robotniczy typu koparki czy ładowarki. Z biegiem lat ludzie zauważyli, iż bardzo dobrze się ono spisuje i kilkadziesiąt lat temu zostało wprowadzanie również do samochodów osobowych. Można powiedzieć, że było to niejaki przełom w tej dziedzinie. Znacznie poprawiło to komfort jazdy. Ogromną zaletą jest to, że maszyna niezależnie od tego ile się na nią załaduje materiału nie zmienia swojego położenia. Oczywiście kapitanie sprawdza się to w różnego rodzaju maszynach i w transporcie. Kolejną ogromną zaletą jest kapitalne zachowanie się tego zawieszenia na bezdrożach. Co za tym idzie producencie samochodów typu SUV zaczęli je stosować. Przyniosło to dużo fajnych rozwiązań w samochodach do jazdy terenowej. Pozwala ono kontrolować podczas jazdy terenowej prześwit samochodu co daje ogromne zalety. Dzisiaj w nowoczesnych samochodach doszło już do tego, że zawieszenie pneumatyczne może być wykorzystywane do tego, by auto w zależności od prędkości zmieniało wysokość. Pozwala to przy większych prędkościach na znaczną poprawę warunków jezdnych poprzez obniżenie go do odpowiedniego poziomu. W warunkach gorszych czyli droga słaba czy nawet polna zawieszenie podwyższa auto co powoduję znaczną poprawę komfortu przejazdu przez takie trudne warunki.

Spotkać możemy np. Rozwiązanie w których tylko tylna oś posiada zawieszenie pneumatyczne. Rozwiązanie to głównie dotyczy samochodów typu kombii. Główne stosowali to producenci takich marek jak: Audi, BMW, Mercedes. Taki układ pozwala przewozić różne materiały, a po aucie nie widać, że przewożone jest cokolwiek. Taki układ nazywany jest „Nivo”. Pozwala to ustabilizować tor jazdy i przewożony ładunek nie sprawia żadnych kłopotów kierowcy. Fajnie sprawdza się to oczywiście w holowaniu przyczep. Auta z takimi rozwiązaniami są projektowane w taki sposób, by mogły spokojnie przejechać około 400 000 kilometrów.

Współpraca: https://shop.limak-airsuspension.pl/pl/

Dodaj komentarz