moneta

Zamiłowanie do numizmatyki może zrodzić się w nas całkowicie przypadkiem. Wynika to z zainteresowania historią bądź też ze zwykłej ciekawości. Zdarza się jednak, że już na początku swojej numizmatycznej przygody mamy bogatą kolekcję monet, którą otrzymaliśmy od ojca, dziadka lub wujka. Niezależnie od tego, najważniejsze jest, aby kolekcjonowanie monet sprawiało nam przyjemność, powinno wynikać z naszej wewnętrznej chęci, a nie jedynie z poczucia konieczności pielęgnowania tradycji.

Pierwsze kroki

Na początku należy sięgnąć do korzeni, czyli pozyskać wiedzę na temat, czym właściwie jest numizmatyka i w jaki sposób rozwijała się na przestrzeni wieków. To wiedza podstawowa, bez której trudno nam będzie na dalszych etapach odnaleźć w sobie motywację do poszukiwania kolejnych monet.

Według definicji SJP numizmatyka to „nauka zajmująca się badaniem, opisem i klasyfikacją numizmatów (dawne monety lub medale mające wartość zabytkową)”, a numizmatyk to „kolekcjoner monet, medali mających wartość zabytkową; zbieracz numizmatów, znawca numizmatów, specjalista badający i opisujący dawne monety i medale”. Trzeba wiedzieć, czym właściwie są monety numizmatyczne i jak oceniana jest ich wartość. Dobrze jest również oprócz lektury uczestniczyć w spotkaniach już doświadczonych numizmatów, którzy chętnie dzielą się z nowicjuszami wiedzą praktyczną.

Numizmatycy uczą się całe życie, każda kolejna moneta jest dla nich nieocenioną lekcją historii. To często historia w szkole jest bodźcem, który prowadzi nas do świata numizmatyki lub też opowieści dziadków i ojców, którzy sami zajmowali się kolekcjonowanie monet i ich badaniem.

Pierwsza i kolejna moneta – gdzie ich szukać?

Pojawia się również pytanie – jak pozyskiwać monety numizmatyczne, gdzie ich szukać i jak wzbogacać naszą kolekcję? Szeroki wybór monet znajdziemy w skarbnicanarodowa.pl. Są tam monety złote i srebrne, pochodzące z Polski i ze świata, o różnych motywach – religijnych, sportowych, historycznych, związanych ze sztuką i naturą. Okazuje się, że historia nie jest jedyną dziedziną, która stanowi centrum zainteresowania numizmatyków.

Dodaj komentarz