Zima od wielu lat nie daje się nam we znaki. Okresy wzmożonego mrozu trwają krótko. Dzięki temu, posiadacze niezbyt ekonomicznych instalacji, mogą spać spokojnie. Koszty ogrzewania nie rosną w zatrważającym tempie. Zazwyczaj należą do niższych, od zakładanych przez użytkowników.
Typ ogrzewania ma znaczenie
Każdy rodzaj ogrzewania posiada wady a także zalety. Rozwiązanie doskonałe nie istnieje, jednak niektóre o wiele lepiej sprawdzają się w określonych warunkach. Kotły gazowe a także piece, należą do specyficznej grupy. Gaz jako źródło ogrzewania jest raczej drogi. Dlatego też rozwiązania tego typu, najczęściej spotkamy w domostwach starych, nieprzystosowanych do innych opcji grzewczych.
Oprócz powyższego, najczęściej spotykamy centralne ogrzewanie (miejskie) w blokach nowych a także wariant elektryczny. Grzejniki zazwyczaj posiadają regulatory pokojowe. Jeżeli nie są w nie wyposażone, warto zainwestować w tę przydatną aparaturę. Znacząco wpływa bowiem na ogólne koszty grzewcze.
Regulacja i kontrola
Osoby korzystające z ogrzewania gazowego czy też kotłów na opał (biomasę, węgiel, pellety) z pewnością będą tu poszkodowane. Jeżeli jednak zależy nam na oszczędnościach, warto wyposażyć nasze pomieszczenia w tzw. regulatory. Pozwolą one na ustalenie odpowiedniej temperatury. Dzięki temu, nie będziemy grzać ,,ciągle” lub też na jednym poziomie temperaturowym.
W wypadku ogrzewania miejskiego, warto pamiętać o podstawowej stawce, której nie unikniemy. Tutaj najczęściej rozliczenie odbywa się na zasadzie: podstawa+nadwyżka. Czasami zatem, przesadne oszczędzanie większego sensu nie ma. Z reguły nowe budownictwo jest również bardzo ciepłe.
Zmieniać instalację czy nie?
To pytanie przed którym staje się bardzo często. Warto jednak pamiętać o kosztach nowej instalacji a także korzyściach z niej płynących. Zbilansowanie to umiejętne połączenie wad i zalet. Okres zwrotu jest najbardziej istotnym czynnikiem, na który powinno się zwracać uwagę przy inwestycjach tego typu. Niestety, najczęściej kalkulacje opierają na modelach zgrubnych, niezbyt dokładnych.
Modernizacja ogrzewania nie zawsze jest możliwa. Czasami zaś, w ogóle okaże się nieopłacalną. Przed podjęciem decyzji tego typu, warto rozpatrzyć plusy oraz minusy. Wszystko zaś po to, aby podjąć świadomą, mądrą decyzję.