kierowca

Co chwilę słyszymy komunikaty o tym jak bardzo zanieczyszczone jest powietrze. Firmy produkujące oczyszczacze do mieszkań zyskują. Nic dziwnego, bo sytuacja się ciągle pogarsza. Nie dość,
że produkujemy ogromną ilość śmieci to jeszcze nie każdy dba o ich odpowiednią segregację.

Ponadto przemieszczamy się często i na spore odległości, co wiąże się z dużą ilością samochodów na drogach. Na co dzień odczuwamy to tylko wtedy, kiedy denerwujemy się, stojąc w ogromnym korku, ale gdy połączymy wzrost ilości pojazdów i kwestię zanieczyszczeń, staje się jasne co tak bardzo pogarsza stan naszego powietrza.

Wygoda nawet w pojedynkę

Jeździmy wszędzie i codziennie. Nie lubimy czekać, marnować czasu. Autobus nie dość, że niewygodny, to i wolniejszy. Samochodem poruszamy się szybciej i docieramy dokładnie tam, gdzie tylko potrzebujemy. Obecnie to standard dla każdego. Jednak już nie wszystkich stać na nowe samochody. W efekcie po drogach poruszamy się często modelami już mocno wysłużonymi.
Na pewno każdy kiedyś widział i czuł spaliny z takiego samochodu. Możemy sobie tylko wyobrazić jak wiele z tych zanieczyszczeń trafia do naszych płuc każdego dnia. A tendencja jest wzrostowa. Wystarczyłoby skorzystać z komunikacji miejskiej, kiedy poruszamy się tylko po mieście lub chociaż raz na miesiąc zrobić sobie dzień bez samochodu. Jeśli tylko mamy możliwość powinniśmy jeździć wspólnie z koleżanką czy kolegą do pracy lub szkoły. W ten sposób zredukujemy liczbę podróżnych jadących samochodem w pojedynkę. A takich kierowców jest najwięcej.

Czy samochód szczęście daje?

Są takie chwile, kiedy samochód jest niezbędny. Jednak czy w każdej sytuacji nie moglibyśmy bez niego żyć? Niekoniecznie. Nadal jest wiele osób, które nie prowadzą lub nie posiadają własnego pojazdu. Zamiast wyjazdu na zakupy mogą zamówić dane produkty przez Internet, a otrzymają je przywiezione przez kuriera. Niekoniecznie pojadą do jakiejś restauracji, ale mają za to wiedzę, gdzie można zamówić na przykład pyszną pizzę, tak aby ich miejsce zamieszkania było w strefie dowozu. Dzięki temu nie muszą tracić czasu na podróż i czekanie na zamówienie. Jedzenie dostarczone jest ciepłe i świeże, a taki klient ma sporo zaoszczędzonych chwil. Ponadto nie musi ograniczać się w czasie, jeśli mowa o pizzerii nocnej. Brak samochodu wcale nie musi ograniczać naszej wygody. W powyższych przypadkach mamy przecież to, czego potrzebujemy dostarczone prosto pod drzwi domu. To też może przyczyniać się do redukcji pojazdów na drogach, ponieważ kurierzy rozwożą na tej trasie paczki dla wielu klientów a dostawcy kilka zamówień.

Złoty środek

Samochody to niewątpliwie udogodnienie na które każdy kiedyś się powinien zdecydować. Należy jednak zachować rozsądek i nie nadużywać go. W trosce o nasze zdrowie i czyste powietrze. Warto szukać alternatyw dla ciągłych podróży autem, a nasze organizmy i planeta będą nam wdzięczne.

Dodaj komentarz